BURNS, BRATISLAVA. Sean Anderson v maskáčoch pomaly tancuje so svojou ženou. Prostredníctvom živého vysielania z prírodnej rezervácie Malheur v americkom štáte Oregon ich sledujú desaťtisíce ľudí.
Po skončení tanca hovorí poľovník do kamery: "Chceme tu žiť... chceme ísť v mieri domov. Sme slobodní Američania, toto nie je nacistické Nemecko. Koho zraňujeme, komu sa vyhrážame?" pýta sa.
Len deň predtým pokojný tón nemal. Stál so zbraňou v ruke a vyzýval vlastencov, aby prišli so zbraňami do rezervácie a pomohli v boji za Spojené štáty bez práva.
Anderson je jeden z asi tridsiatich ľudí, ktorí 2. januára vtrhli do opusteného sídla prírodnej rezervácie Malheur a aj so zbraňami ju obsadili, aby protestovali proti "tyranii federálnej vlády". Šiestich rančerov v utorok zatkli, pri prestrelke s políciou jeden z nich zahynul.
Anderson a ďalší traja ľudia odmietajú odísť, kým im nesľúbia, že ich nezatknú.
Kto sú títo rančeri a čo chcú dosiahnuť?
Boj o pozemky
Začiatkom roka odsúdil americký súd opätovne jedného muža a jeho syna za podpaľačstvo. Obaja si pritom trest už odsedeli, podľa sudcu však nebol dostatočný. Dvojica farmárov tvrdila, že sa snažili vypaľovaním zbaviť buriny, no zhorela pri tom veľká časť pozemkov, ktoré patria federálnej vláde.
Federálne pozemky kontroluje vláda a tvoria asi štvrtinu celého územia USA. Medzi iným sem spadajú národné parky a rezervácie.
Práve to sa nepáči miestnym farmárom. Niekoľkí preto vtrhli do budov správy rezervácie, vyhlásili ich za základňu vlastencov a vyzvali ďalších, aby sa "pridali do zbrane". "Už dlho sme boli zneužívaní," povedal podľa Voxu pri obsadení rezervácie Ammon Bundy, jeden z lídrov milície.
Ten sa snaží, aby vláda prenechala pôdu súkromným osobám - farmárom, baníkom či lesníkom. Problémom je, že sám nie je miestny - po vzore svojho otca aj s ďalšími cestuje po Spojených štátoch a bojuje o právo na pozemky.
Bundyovci, mormónska rodina z Nevady, sa stali známymi práve pre podobný ozbrojený protest v roku 2014.