PARÍŽ, BRATISLAVA. V Paríži podpísal historickú dohodu o miliardových obchodoch a nákupe lietadiel, v Ríme tiež rokoval o peniazoch.
Samotné obchodné dohody však pri historickej návšteve iránskeho prezidenta Hasana Rúháního v Európe zatienili škandály aj posmešky zo správania hostiteľov.
Keď stál v pondelok Rúhání vedľa talianskeho premiéra Mattea Renziho v Kapitolskom múzeu v Ríme, obaja po podpísaní dohôd pózovali pod sochou Marca Aurélia. Novinárov však viac zaujal fakt, že nahé sochy v múzeu boli počas návštevy iránskeho prezidenta zakryté bielymi panelmi.
Krajina mala zakrytím sôch ukázať iránskemu prezidentovi rešpekt. Samotný Rúhání aj premiér Renzi však odmietajú, že by o podobný krok požiadali či ho nariadili. Rúhání však podľa Al Monitoru podotkol, že "Taliani sú veľmi pohostinní ľudia, ktorí sa snažia urobiť všetko pre pohodlie svojich hostí."

Zabudla na generála
Kritici však podľa denníka vidia v kroku "kultúrne podriadenie". Za rozhodnutie má byť zodpovedná Ilva Saporová, ktorá pre premiéra usporadúva ceremónie.
Podľa talianskeho denníka La Stampa však nejde o jej prvý škandál. Saporová nehovorí plynule po anglicky, aj keď má na starosti zahraničné delegácie.
Minulý rok zase mala zabudnúť na kuvajtského generála, ktorého nepozvali na večeru po kľúčovej dohode o obrane. Podľa denníka prešľap takmer ohrozil podpísanie dohody.
Zakrytie sôch sa stalo terčom posmechu aj na internete.
Loading
...
Loading
...
Loading
...
Odmietli obed bez vína
Zatiaľ čo Taliani okrem zakrytých sôch privítali Rúháního aj večerou, na ktorej sa nepodával alkohol a jedli sa v súlade s požiadavkou ryby, Francúzi zvolili opačný prístup.
Podľa rádia RTL francúzska strana zrušila oficiálnu večeru prezidenta Francoisa Hollanda s Rúháním. Iránčania mali totiž požadovať obed bez vína a s halal mäsom.
Prezidentská kancelária tvrdila, že trvá na servírovaní lokálneho jedla a vína. Snahu o presunutie stretnutia na oficiálne raňajky Irán odmietol ako "lacnú" možnosť.
Rúháního v Paríži čakali aj protesty. Nahá aktivistka hnutia Femen napodobnila obesenie na jednom z parížskych mostov pri Eifellovej veži. Hnutie upozorňuje, že iránsky režim každoročne odsúdi asi 800 ľudí na smrť. Protestujúci na moste rozvinuli aj transparent s heslom - Vitaj Rúhání, kat slobody.
Pre iránskeho prezidenta to bola prvá návšteva Európy po 16 rokoch. Pre štáty bola kľúčová, keďže obchodné dohody majú hodnotu niekoľkých miliárd.
Rúhaní prišiel do Európy len dva týždne po tom, čo Únia oficiálne zrušila sankcie voči Iránu. Návšteva však bola naplánovaná už na november, posunuli ju však útoky v Paríži.
Loading
...