ŽENEVA. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) sa v pondelok zíde na mimoriadnom zasadaní, na ktorom určí, či súčasné šírenie vírusu zika na americkom kontinente predstavuje globálnu hrozbu.
Oznámila to vo štvrtok šéfka WHO Margaret Čchan. Podľa nej je znepokojujúce, že nedávno lokálny vírus sa teraz rozšíril do vyše dvadsiatich krajín.
Stretnutie, ktorého témou majú byť možnosti likvidácie vírusu, podľa agentúry AP avizovala aj brazílska prezidentka Dilma Rousseffová. Na 2. februára zvolala stretnutie členských štátov juhoamerického obchodného bloku Mercosur.

Nie je to ebola
Vírus zika, ktorý prenášajú tropické komáre, môže podľa brazílskych vedcov spôsobiť u tehotných žien mikrocefáliu. Tá sa prejavuje zakrpatením či predčasným ukončením rastu mozgu dieťaťa. Aj keď podľa Čchanovej je situácia kritická, vzťah medzi vírusom a ochorením ešte musia bližšie preskúmať.
Čo je zika?
- patrí medzi flavivírusy, podobne ako horúčka dengue, či žltá horúčka
- vyskytuje sa najmä v tropických oblastiach
- prvýkrát ho evidovali v roku 1947 v Ugande pri jazere Zika
- má mierne symptómy - horúčku, bolesť hlavy, či vyrážky
- zrejme poškodzuje ľudský plod a spôsobuje mikrocefáliu
- rozšíriť ho môžu len tropické komáre
- proti ochoreniu neexistuje liek
Vírus sa začal v Brazílii rozširovať v máji 2015, odvtedy sa nakazilo asi 1,5 milióna ľudí.
Väčšina však symptómy ani nezaregistrovala, keďže samotné ochorenie sa nemusí prejaviť alebo sa podobá na chrípku.
Vírus sa však rozšíril už do vyše dvadsiatich krajín a znepokojuje práve v spojitosti s veľkým nárastom mikrocefálie v regióne. Od októbra monitorujú v Brazílii 4180 prípadov, väčšina však ešte nie je potvrdená.
V niektorých častiach Brazílie bol v tejto súvislosti vyhlásený výnimočný stav a párom plánujúcim narodenie potomka lekári odporúčajú odklad rodičovstva.
Odborníci zároveň varovali pred panikou. "Nie je to ebola," citovala agentúra DPA Marcosa Espinu, riaditeľa oddelenia prenosných chorôb a zdravotných analýz Panamerickej zdravotníckej organizácie , regionálnej pobočky WHO.
Zdravotnícku organizáciu však kritizujú práve za pomalú reakciu na vznik epidémie eboly v Západnej Afrike, ktorá zabila vyše 11-tisíc ľudí.
Situáciu komplikuje aj klimatický fenomén El Ňino, ktorý môže pomôcť množeniu komárov vo väčších oblastiach.
Loading
...
Vakcína za desať rokov
Vírus zika prenášajú komáre. Inkubačná lehota ochorenia je tri až 12 dní. Choroba sa prejavuje zvýšenou teplotou, bolesťami či opuchmi kĺbov, vyrážkami, prípadne zápalom spojiviek. Keďže vírus sa u väčšiny nakazených vôbec neprejavuje, tehotné ženy nemusia o nákaze vôbec vedieť.
Proti ochoreniu neexistuje liek, brazílska vláda sa však usiluje o urýchlenie vývoja vakcíny. Vakcínu vyvíjajú aj americkí vedci. Podľa BBC však môže trvať dva roky, kým sa vakcína dostane na testovanie a aj desaťročie, kým bude dostupné pre verejnosť.