BERLÍN, BRATISLAVA. Mnohí predali celý svoj majetok a vydali sa na nebezpečnú cestu Európou. A teraz zas robia všetko preto, aby sa mohli vrátiť domov. Čoraz viac Iračanov vzdáva svoju snahu usadiť sa v Nemecku.
„Európa nie je príjemná. Nedali mi povolenie na pobyt, ani peniaze. Vrátim sa do Kurdistanu, do Iraku. Možno sa pridám k pešmergom a budem bojovať proti Islamskému štátu,“ povedal pre Reuters 19-ročný Kurd Hassan.
„Je smutné, keď vidíme, ako sa toľko mladých ľudí vracia do bojovej zóny,“ hovorí Andesha Karim z leteckej spoločnosti Iraqi Airways, ktorá týždenne prevádzkuje tri priame lety medzi Nemeckom a irackým Arbílom.

Stále len zlomok
Podľa nemeckého ministerstva vnútra počet ľudí, ktorí sa vracajú do Iraku, začal stúpať v septembri, keď ich bolo 61. V decembri to bolo už dvesto.
Stále je to však len zlomok z celkového počtu 30-tisíc Iračanov, ktorí v roku 2015 požiadali v Nemecku o azyl. Ide o piatu najväčšiu skupinu po Sýrčanoch, Afgancoch, Kosovčanoch a Albáncoch.
Väčšina ľudí, ktorí v stredu nastupovali do lietadla smer Irak, mali len dočasné cestovné dokumenty, ktoré im vydala iracká ambasáda v Nemecku. Mnohí po ceste Európou pasy stratili, alebo ich zničili, aby sa vydávali za Sýrčanov a mali tak väčšiu šancu na udelenie azylu.
S novými dočasnými dokumentami sa môžu vydať len jednorázovo z Nemecka do Iraku. Od októbra ich armáda vydala 1400, čo je výrazný nárast oproti 150 dokumentom, ktoré vydali v prvých desiatich mesiacoch minulého roka.
Frustrácia z tábora
Nie je za tým zlepšenie situácie doma, skôr frustrácia z toho, v akých podmienkach sa ocitli. Sťažujú sa, že ich ubytovali v preplnených táboroch, kde nedostávajú dostatok jedla, nemôžu pracovať a vybavenie ich žiadostí trvá mesiace. Navyše, v porovnaní s cenami potravín dostávajú vraj málo peňazí.
„Ľudí umiestňujú v otrasných táboroch, kde nie je miesto na spánok ani na oddych,“ hovorí pre Euronews Heval Aram, Iračan, ktorý v Nemecku žiadal o azyl. „Dúfam, že nikto už neopustí svoj domov, aby prišiel do tohto.“