Môžete opísať vírus zika? Kto je jeho pôvodcom a čo spôsobuje?
„Zika vírus patrí medzi flavírusy. Patrí sem aj vírus žltej zimnice, west nile vírus, dengue a podobne. Sú to malé, sférické vírusy, približne 50 nm veľké, zika vírus prenášajú komáre Aedes, ktoré prenášajú aj žltú zimnicu, dengue a chikungunya vírusy. Sú agresívne. Ľudí napádajú cez deň, najmä v popoludňajších hodinách. Príznakmi vírusu zika sú zvýšená teplota, bolesti svalov, začervenané oči, zápal spojoviek, vyrážky, malátnosť a bolesti hlavy. Infekcia spôsobená vírusom zika sa spája aj s Guillan-Barrého syndrómom (GBS). Ten spôsobuje, že vlastný imunitný systém napáda nervové bunky a spôsobuje svalovú slabosť až paralýzu. Väčšina ľudí vyzdravie bez následkov, niektorí však ostávajú permanentne poškodení. Zriedkavo môže dôjsť k úmrtiu postihnutého. “
Môže sa tento vírus preniesť z komára na človeka? Ak áno, za akých podmienok a akou cestou?
„Vírus sa prenáša najmä pri bodnutí infikovaným komárom. Ten sa môže infikovať, keď cicia na chorom človekovi. Menej často sa stáva, že vírus prenesie infikovaná tehotná matka na svoj plod. Vírus sa výnimočne môže preniesť aj transfúziou krvi a pri sexuálnom styku. Neprenáša sa materským mliekom pri dojčení.“

Je možné, žeby sa tento vírus preniesol napríklad z Brazílie na Slovensko? Ak áno, ako?
„Vírus môže preniesť infikovaná osoba pri návrate z ciest, kde sa vírus vyskytuje. V USA evidujú takéto prípadov. Preto je dobré, keď človek spozoruje vyššie uvedené príznaky, aby navštívil lekára a informoval ho, v ktorej krajine bol. Inkubačná lehota ochorenia sú dva týždne.“
Je možné, žeby z tohto vírusu vznikla pandémia?
„Za súčasných podmienok nie. Museli by sa premnožiť komáre Aedes a museli by byť infikované.“
Ako sa možno proti tomuto vírusu brániť?
„Proti zika vírusu neexistuje vakcína. Najlepšou prevenciou je zabrániť poštípaniu komárom. Treba používať repelenty proti komárom. Deti do troch rokov by nemali používať prípravky, ktoré obsahujú citrónový eukalyptus. Ak je to možné, treba nosiť košele s dlhými rukávmi, dlhé nohavice, bývať v klimatizovaných hoteloch s ochrannými sieťkami a posteľami s ochrannými sieťami.“
Existuje účinná liečba na zdravotné komplikácie, ktoré vyvoláva? Ak áno, aká?
„Treba odpočívať, piť veľa tekutín, užívať acetaminophen alebo paracetamol proti zvýšenej teplote. Nemá sa užívať aspirín, ibuprofen, naproxen. Liečbu treba konzultovať s lekárom a nezabudnúť nahlásiť lieky, ktoré človek užíva. Pri zhoršenom zdravotnom stave treba vyhľadať lekára.“