ATÉNY, BRATISLAVA. Európski politici to hovoria už dlhšie a teraz im dal za pravdu aj Brusel: Grécko si neplní svoje povinnosti a nie je schopné ochrániť svoje vonkajšie hranice. Píše sa to v najnovšej správe, ktorú zverejnila Európska komisia.
Jej experti skúmali schopnosť Grékov ochrániť schengenskú hranicu od novembra a misiu ukončili až teraz.

Gréci mimo Schengenu?
„Grécko vážne porušilo svoje povinnosti,“ cituje Reuters viceprezidenta Európskej komisie Valdisa Dombrovskisa. „Zistili sme vážne nedostatky v prípade hraničných kontrol. Je nutné ich odstrániť,“ varoval.
Komisia správu zverejnila len dva dni po tom, ako ministri vnútra EÚ Aténam vytkli, že tamojšie úrady nedokážu ochrániť Schengen. Grékov to môže stáť dokonca vylúčenie z exkluzívneho klubu 26 európskych krajín, v ktorých platí voľný pohyb osôb a tovaru. Aspoň dočasne.
Fakticky mimo Schengenu by mohli byť už na jar. Na odstránenie nedostatkov, o ktorých Komisia hovorí v najnovšej správe, majú tri mesiace. Ak to neurobia, Komisia odporučí členským krajinám, aby zaviedli voči Grékom hraničné kontroly. Keďže Grécko nemá pozemnú hranicu so zvyškom Schengenu, dotkne sa to len námornej a leteckej dopravy.
Loading
...
Sú geograficky odtrhnutí
Aj keď hranicu s ostatnými členmi Schengenského priestoru Grécko nemá, ich obyvateľom by to mohlo skomplikovať život. V rámci väčšiny krajín Únie by sa totiž už nemohli voľne pohybovať. Mnohí však upozorňujú, že ochrana gréckej hranice nie je taká ľahká, ako sa môže Bruselu zdať. Atény tiež dlhodobo upozorňujú, že ostatné krajiny Únie ale aj agentúra Frontex Grékom takmer nepomáhajú.
Vlani jeho hranice prekročilo až viac ako 850-tisíc utečencov. Grécky minister pre migráciu Jannis Mouzalas sa v pondelok ironicky opýtal, ako majú brániť lodiam s migrantmi v prekročení turecko-gréckej námornej hranice. . „Mohli by sme ich potápať alebo strieľať na ne, ale to by bolo proti európskym aj gréckym hodnotám,“ vyhlásil.
„Sú geograficky odtrhnutí od ostatných. Majú veľmi ťažký reliéf a v porovnaní napríklad s Talianskom aj oveľa ťažšiu ochranu svojej hranice,“ povedal pre SME analytik Stredoeurópskeho inštitútu pre politiku Milan Nič.
Prípadné vylúčenie Grécka zo Schengenu by podľa neho Úniu až tak „nebolelo“, ako napríklad keby Gréci opustili eurozónu.
„Na rozdiel od eura, kde by vylúčenie Grécka mohlo spôsobiť nedozierne následky aj pre ostatných, o prípadnom vytlačení Grécka zo Schengenu sa to povedať nedá,“ myslí si Nič.