BRATISLAVA. Vírus zika sa začiatkom roka rozšíril najmä v Južnej Amerike. Vo štvrtok (25.2) sa objavilo prvé podozrenie na vírus na Slovensku, dva potvrdené prípady sú aj v Česku. Vírus zika sa však v európskych podmienkach nemá ako prenášať a priebeh ochorenia je len mierny.
1. Čo je zika a odkiaľ pochádza?
Zika patrí medzi flavivírusy, podobne ako horúčka dengue, žltá horúčka či západonílsky vírus. Vyskytuje sa najmä v tropických oblastiach, kde je veľká populácia komárov.
Prvýkrát vírus evidovali v roku 1947 v Ugande pri jazere Zika. Vtedy však nešlo o nakazeného človeka, ale o opicu držanú v zajatí. V Afrike či v Južnej Amerike sa dosiaľ vyskytovali len zriedkavé prípady nákazy človeka.
Prvé prepuknutie epidémie nastalo v roku 2007 na ostrovoch v Mikronézii, odvtedy sa choroba rozšírila po Južnej a Strednej Amerike aj Afrike. Donedávna rozšíreniu vírusu bránili veľké vzdialenosti medzi tichomorskými ostrovmi či nevhodné podmienky pre komáre. Do roku 2007 vedeli vedci len o 14 či 15 prípadoch nákazy.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) však urbanizácia a globalizácia zlepšili prostredie na množenie komárov, vírus sa preto môže globálne rozšíriť.

2. Prečo sú správy o víruse znepokojujúce?
Brazílski vedci tvrdia, že vírus pravdepodobne poškodzuje ľudský plod a spôsobuje mikrocefáliu. Ide o poruchu, ktorá brzdí intelektuálny vývoj jedincov. V praxi to znamená, že mnohé deti sa rodia so zakrpatenou hlavou, ktorá sa postupne prestane vyvíjať. Na chorobu dodnes neexistuje žiaden liek.
Len od novembra v Brazílii zaznamenali u novorodencov 4690 prípadov tohto ochorenia. Dovtedy mávala Brazília podobných prípadov asi sto ročne. Spojenie s vírusom zika zatiaľ potvrdili pri 583 prípadoch.
Najmenej 46 detí už na ochorenie zomrelo. Viaceré krajiny vydali varovanie, aby najmä tehotné ženy do krajín Latinskej Ameriky necestovali. Salvádor dokonca odporučil ženám, aby pre vírus odložili tehotenstvo aspoň o dva roky.
Samotný vírus zika sa pritom rýchlo rozširuje - v Brazílii minulý rok ovplyvnil 1,5 milióna ľudí. Niekoľko prípadov sa objavilo v Spojených štátoch aj v Európe, najnovšie napríklad v Českej republike. V Južnej Amerike - v Brazílii aj v Kolumbii už na komplikácie spojené s vírusom zika zomrelo najmenej šesť ľudí. Smrť však nastala najmä kvôli iným chorobám. Podobné prípady sa vyskytujú aj pri bežnej chrípke.

