VARŠAVA/BRATISLAVA. Pod záštitou poľského prezidenta Andrzeja Dudu sa budú v stredu v Štátnom múzeu Auschwitz-Birkenau v Osvienčime konať oslavy 71. výročia oslobodenia tamojšieho nemeckého nacistického koncentračného a vyhladzovacieho tábora. Informovalo o tom Veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave.
Hlavnou témou 71. výročia budú "Návraty", keďže tí, ktorí tábor prežili, si museli po oslobodení znovu vytvoriť podmienky pre normálny život.
"Jedni sa vracali k rodinám a do zničených miest, iní prešli cez stalinské mučiarne, alebo v nich zahynuli. Ďalší si zase skúsili po pekle holokaustu znovu vytvoriť normálny život a založili medzi iným aj nový štát Izrael," povedal riaditeľ múzea Piotr Cywiňski.
Pri príležitosti oslobodenia pripravila Európska sieť Pamäť a Solidarita spolu s Domom konferencie vo Wannsee krátky animovaný film Memento, ktorého režisérom je maďarský tvorca Zoltán Szilágyi Varga.
Film odkazuje na - pre Európanov ľahko rozpoznateľné - symboly, ako sú dobytčie vagóny, železničné koľaje či opustené obydlia, ale predstavuje ich z perspektívy dieťaťa. Kladie si pritom otázku, či je vôbec možné túto tragédiu pochopiť, a zdôrazňuje nutnosť uchovania si spomienky na ňu.
Do oslobodenia tábora vojakmi Červenej armády zavraždili nemeckí nacisti v Auschwitzi okolo 1,1 milióna ľudí, hlavne Židov, ale aj Poliakov, Rómov, sovietskych vojnových zajatcov a predstaviteľov iných národností.
Valné zhromaždenie OSN v roku 2005 vyhlásilo 27. január za Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu.
Pan Ki-mun: Holokaust je obrovský zločin
Holokaust je podľa generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna obrovským zločinom, pričom nikto nemôže poprieť fakt, že sa tieto udalosti odohrali. Ako sa ďalej píše v odkaze generálneho tajomníka, ktorý poskytlo Informačné centrum OSN vo Viedni (UNIS), "spomínaním na obete a uctením si odvahy tých, čo prežili a tých, ktorí im pomáhali a oslobodili ich, si každoročne pripomíname naše pevné predsavzatie predchádzať takýmto ohavným činom a kategoricky odmietať nenávistnú mentalitu, ktorá ich umožňuje".
Svet si v stredu pripomína Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. V tento deň bol v roku 1945 oslobodený nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor v poľskom Osvienčime. Pamäť holokaustu podľa generálneho tajomníka OSN jasne poukazuje na to, čo sa môže stať, ak prestaneme hľadieť na našu spoločnú ľudskosť.
"V tento Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu vyzývam každého, aby odsúdil politické a náboženské ideológie, ktoré stavajú ľudí proti ľuďom. Hovorme otvorene o antisemitizme a útokoch proti náboženským, etnickým a iným skupinám. Vytvorme svet, v ktorom je dôstojnosť rešpektovaná, rôznorodosť vítaná a mier trvalý," píše sa v odkaze pri príležitosti dnešného medzinárodného dňa.
Po holokauste, ktorý priniesla druhá svetová vojna, vznikla Organizácia Spojených národov. Tá potvrdila vieru v dôstojnosť a hodnotu každého človeka ako aj podporu práva všetkých na život v rovnosti a bez diskriminácie, uvádza Pan Ki-mun, podľa ktorého neprestávajú byť tieto princípy dôležité ani dnes.
"Ľudia na celom svete vrátane miliónov ľudí utekajúcich pred vojnou, prenasledovaním a chudobou naďalej trpia diskrimináciou a útokmi. Máme povinnosť pamätať si minulosť a pomáhať tým, ktorí nás teraz potrebujú," vyhlásil.