LISABON. Päť Portugalcov je po návšteve Brazílie nakazených vírusom Zika. Oznámil to riaditeľ portugalského Národného úradu pre zdravie Francisco Jorge.
Portugalsko aj Dánsko
Jorge pre stanicu RTP uviedol, že je ešte jeden "veľmi pravdepodobný", ale nepotvrdený prípad nákazy Portugalca, ktorý nedávno navštívil Kolumbiu. Riaditeľ dodal, že všetci pacienti sú dospelé osoby, ale podrobnosti neposkytol, napísala agentúra AP.
O víruse hovoria aj úrady v dánskom meste Aarhus. Uviedli, že pozitívny test vykonali u obyvateľa Dánska, ktorý navštívil oblasť Strednej a Južnej Ameriky. Bližšie podrobnosti o prípade nezverejnili.
Európski predstavitelia vyhlásili, že očakávajú prípady nákazy vírusom medzi cestujúcimi či turistami - dodali však, že prenos ochorenia na miestnej úrovni je nepravdepodobný.

Vo Virgínii šírenie nákazy nehrozí
V stredu potvrdil vírus aj americký štát Virgínia. Pozitívny test na Zika mala osoba, ktorá sa nedávno vrátila zo zahraničia.
Predstaviteľka zdravotníctva štátu Virgínia Marissa Levinová povedala, že uvedená osoba sa vrátila z pobytu v nemenovanom štáte, kde sa vírus Zika prenášaný komármi v súčasnosti rýchlo šíri.
Levinová tiež uviedla, že rozšírenie nákazy vo Virgínii nehrozí, pretože v tomto ročnom období sa tam komáre nevyskytujú.
Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb vydalo v piatok v súvislosti s vírusom Zika varovanie pred cestami do lokalít, ako sú Barbados, Bolívia, Ekvádor, Guadeloupe, Guyana, Kapverdy, Samoa a Svätý Martin.
Predchádzajúca výstraha obsahovala Brazíliu, Ekvádor, Francúzsku Guyanu, Guatemalu, Haiti, Honduras, Kolumbiu, Martinique, Mexiko, Panamu, Paraguaj, Portoriko, Surinam a Venezuelu.
Loading
...
Nákazu prenášajú komáre
Nákazu prenášajú komáre. Inkubačná lehota ochorenia je tri až 12 dní. Choroba sa prejavuje zvýšenou teplotou, bolesťami či opuchmi kĺbov, vyrážkami, prípadne zápalom spojiviek. Vírus je nebezpečný len u tehotných - môže spôsobovať mikrocefáliu, čo je nedostatočné vyvinutie mozgu plodu.
Vírus sa prvýkrát objavil v roku 1947 v lese Zika v Ugande a prípady výskytu výrazne pribudli vlani najmä v Brazílii. Do začiatku decembra tam zaznamenali až 1248 prípadov novorodencov s mikrocefáliou, čo je nárast oproti 147 prípadom z roku 2014.
Svetová zdravotnícka organizácia odporučila tehotným ženám, aby prípadné plány na cestovanie do postihnutých oblastí konzultovali so svojimi lekármi.
Proti tomuto infekčnému ochoreniu zatiaľ neexistuje nijaký liek ani vakcína.
Fín sa nakazil na Maldivách
Fínsky turista sa nakazil vírusom Zika vlani v lete počas návštevy ostrovnej republiky Maldivy v Indickom oceáne. Informovala o tom tlačová agentúra AP s odvolaním sa na stredajšie oznámenie predstaviteľov zdravotníctva v Helsinkách.
Epidemiológ Jussi Sane vo fínskom Národnom ústave pre zdravie uviedol, že išlo o menej závažnú nákazu, muž sa zotavil a čoskoro po absolvovaní liečby v júni 2015 ho pustili domov.
Sane uviedol, že ide o prvý známy prípad infekcie súvisiacej s Maldivami. Vírus sa dlho vyskytoval v Afrike a Ázii a vyvolal poplach, keď sa vlani objavil v Brazílii, kde podľa podozrení odborníkov zapríčiňuje poškodenia vývoja novorodencov.
Alarmujúco rozšírený
Caracas - Venezuelská lekárska komunita žiada vládu, aby zverejnila štatistiku o prípadoch nákazy vírusom Zika, a varovala, že ochorenie už môže byť alarmujúco rozšírené.
Venezuelské ministerstvo zdravotníctva zatiaľ potvrdilo iba to, že toto vírusové ochorenie prenášané komármi sa v krajine vyskytuje. Venezuela susedí s Brazíliou, kde vírus Zika podľa podozrenia odborníkov spôsobuje defekty novorodencov.
Venezuelské ministerstvo pred rokom prestalo zverejňovať údaje o všetkých nákazlivých chorobách.
Bývalý minister zdravotníctva José Félix Oletta vyhlásil, že je neprijateľné, aby vláda čakala tak dlho so zverejnením štatistiky o víruse Zika a so spustením opatrení na zastavenie jeho šírenia.
Mimovládne organizácie pritom hlásili prudký nárast vo výskyte nezvyčajných teplôt v Brazílii.
V Ugande nie je hrozbou
Ugandskí vedci v stredu vyhlásili, že komármi prenášaný vírus Zika nie je v tejto africkej krajine pokladaný za hrozbu. Nákazu pritom zistili prvýkrát práve v Ugande, a to v roku 1947 u opice, uviedla agentúra AP.
Virológ Julius Lutwama z Ugandského virologického výskumného ústavu dnes povedal, že v Ugande nebol nikdy zaznamenaný väčší výskyt nákazy, hoci za celé tie roky bolo pozitívne testovaných niekoľko vzoriek.
Lutwama dodal, že nákaza vírusom Zika "nie je v Afrike veľmi závažnou chorobou", keďže hlavným zabijakom je tam malária, takisto prenášaná komármi.
Vírus Zika je pomenovaný podľa lesa, ktorý sa nachádza na okraji ugandského hlavného mesta Kampala a v ktorom ho po prvý raz zistili.
Česko varuje pred Latinskou Amerikou
České ministerstvo zdravotníctva v súvislosti so šírením nákazy vírusom Zika v krajinách Latinskej Ameriky neodporúča tehotným ženám, aby do týchto oblastí cestovali.
Na tlačovej konferencii to v stredu uviedol český minister zdravotníctva Svatopluk Němeček, ktorého citoval spravodajský portál Novinky.cz.
Němeček uviedol, že informácie o nakazených ľuďoch v Európe, ktoré priniesli médiá, zatiaľ neboli oficiálne potvrdené.
"Chcel by som upokojiť českú verejnosť, že pokiaľ ide o riziko prenosu tohto vírusu v ČR, tak je prakticky nulové," vyhlásil minister.
Zdôraznil však, že odporúčanie necestovať do postihnutých krajín sa týka iba tehotných žien. Po prekonaní infekcie nie je približne po mesiaci prípadné tehotenstvo rizikové.
Zoznam krajín, do ktorých by nemali tehotné cestovateľky ísť, spresní ministerstvo zahraničných vecí, dodal minister.