SARAJEVO. Bosna oficiálne požiada o členstvo v Európskej únii 15. februára, informovalo v utorok trojčlenné predsedníctvo krajiny.
Dvadsať rokov po skončení vojny v krajine (1992-95), v ktorej zahynulo okolo 100-tisíc ľudí, tak táto bývalá juhoslovanská republika urobí významný krok v procese svojej európskej integrácie.
Štatút kandidátskej krajiny
Chorvátsky člen trojčlenného predsedníctva Bosny Dragan Čovič v utorok reportérom povedal, že dostali od Holandska ako predsedníckej krajiny EÚ súhlas, aby podali 15. februára oficiálne žiadosť o členstvo v únii.
"Je reálne, že by sme začiatkom budúceho roka získali štatút kandidátskej krajiny," citovala ho agentúra Reuters.
Európska komisia sa vyjadrila, že podporí reformy v Bosne počas najbližších troch rokov jednou miliardou eur a ďalšími 500 miliónmi eur v investíciách do modernizácie infraštruktúry.
Podľa pozorovateľov však Bosna nemá reálnu šancu stať sa členom EÚ skôr ako v roku 2025.
Ťažké vyjednávania a reformy
Bosna v dôsledku pretrvávajúcich etnických sporov výrazne zaostala v integrácii do EÚ za svojimi balkánskymi susedmi, konštatuje Reuters.
A dodáva, že ak sa má Bosna vôbec stať členom EÚ, čakajú ju roky ťažkého vyjednávania a reforiem.
Komplikovať ich bude veľmi decentralizovaný a nepružný systém vlády vyplývajúci z mierovej dohody z roku 1995, ktorý rozdelil právomoci na základe príslušnosti k etnickým skupinám.
Bosna navyše čelí hrozbám odtrhnutia od etnických Srbov, ktorí zvažujú usporiadať referendum o právomoci bosnianskeho národného súdu nad ich autonómnou Republikou srbskou v Bosne.