BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Budapešť nie je Paríž a teroristi ani poriadne nevedia, kde sa Maďarsko nachádza. Podobnými reakciami najnovšie opoziční kritici zaplavili maďarského premiéra Viktora Orbána v súvislosti s chystanou novelou ústavy, ktorej návrh unikol do médií.
Chce ňou bojovať proti extrémistom, podľa opozície to však v skutočnosti má byť len ďalší nástroj jeho boja proti kritikom. Za pravdu mu dávajú aj analytici.
Smer menil aj ústavu
Podobnú diskusiu koncom minulého roka vyvolala aj legislatíva z dielne vlády premiéra Roberta Fica. Sprísnené zákony na "boj proti terorizmu" vtedy nezastavil ani prezident Andrej Kiska. Ficov Smer posilnil právomoci polície a tajných služieb, zvýšil tresty aj dĺžku väzby v prípade podozrivých.
Slovenský kabinet presadil v parlamente napríklad možnosť uväzniť osobu podozrivú z terorizmu aj bez udania dôvodu. Zvýšil sadzbu pri trestnom čine terorizmu alebo účasti na ňom.
Pri zmene ústavy už získal podporu strany Most-Híd. Na základe jej novely môžu ľudí podozrivých z terorizmu zadržiavať až 96 hodín, namiesto súčasných 48. Po ďalších 72 hodinách však sudca musí najneskôr rozhodnúť, či podozrivého pustí na slobodu.
Právomoci silových zložiek by v ústave rád posilnil tiež Orbán a zachádza v tom ešte ďalej ako Smer.
Stav teroristickej hrozby
Chce zaviesť inštitútu osobitného "stavu teroristickej hrozby", počas ktorého by kabinet mohol vládnuť pomocou dekrétov a zastaviť platnosť niektorých zákonov.