SME

OSN chce, aby holokaust ostal v pamäti ľudstva

Zvolená téma predstavuje spojivo medzi spomienkou na holokaust a základnými princípmi OSN.

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. (Zdroj: TASR/AP)

NEW YORK/PARÍŽ. Na tému "Holokaust a ľudská dôstojnosť" sa v roku 2016 uskutočnia od pondelka do 28. januára v newyorskom sídle Organizácie Spojených národov (OSN) podujatia k oslobodeniu koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pripadá na 27. januára, v roku 2016 si svet pripomína 71. výročie oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau Červenou armádou 27. januára 1945.

V Nemecku si 27. januára pripomínajú Deň pamiatky obetí národného socializmu. Pamätný deň zaviedol 3. januára 1996 nemecký prezident Roman Herzog a dátum 27. januára stanovil parlament.

SkryťVypnúť reklamu

Holokaust a ľudská dôstojnosť

OSN vybrala tému "Holokaust a ľudská dôstojnosť" preto, aby holokaust zostal v živej pamäti ľudstva. Zvolená téma predstavuje spojivo medzi spomienkou na holokaust a základnými princípmi OSN, pričom sa danou témou opätovne potvrdzuje viera v dôstojnosť a v hodnotu každej ľudskej bytosti, uvádza na svojej webovej stránke OSN.

Zároveň tohtoročnou témou dáva OSN do popredia Chartu OSN, právo na život bez diskriminácie ako i rovnakú ochranu zákonom ako to požaduje Všeobecná deklarácia ľudských práv.

Holokaust, v dôsledku ktorého prišli o život takmer dve tretiny židovského obyvateľstva v Európe, naďalej zostáva jednou z najbolestnejších pripomienok na to, že medzinárodné spoločenstvo nebolo schopné ochrániť túto časť obyvateľstva Európy, uviedla OSN.

SkryťVypnúť reklamu

Bolo to výnimočné zlo

Valné zhromaždenie OSN v januári 2005 na 28. mimoriadnom zasadnutí zorganizovalo spomienkové podujatie pri príležitosti 60. výročia oslobodenia komplexu koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau v roku 1945.

Potom v rezolúcii nazvanej Spomienka na holokaust, schválenej 1. novembra 2005, VZ OSN stanovilo, že 27. január bude Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu a bude sa pripomínať každý rok.

Vtedajší generálny tajomník OSN Kofi Annan po schválení rezolúcie označil holokaust za "jednoznačné zlo".

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu bude dôležitým pripomenutím si poučenia z holokaustu - bolo to výnimočné zlo, ktoré sa už v budúcnosti nesmie opakovať a neslobodno naň zabudnúť, podčiarkol Kofi Annan.

SkryťVypnúť reklamu

Odsúdili popieranie holokaustu

Neskôr, 26. januára 2007, VZ OSN schválilo rezolúciu, v ktorej odsúdilo popieranie holokaustu. Stalo sa tak niekoľko týždňov po Iránom organizovanej konferencii, ktorej účastníci prevažne spochybňovali masové vyvražďovanie židov počas druhej svetovej vojny.

V rezolúcii prijatej VZ OSN konsenzom sa odsúdilo "bez výhrad akékoľvek popieranie holokaustu" a OSN "vyzvala všetky členské štáty, aby odmietli akékoľvek popieranie holokaustu ako historickej udalosti" alebo akékoľvek aktivity s týmto cieľom.

Franco Frattini, v tom čase komisár EÚ pre spravodlivosť a vnútro, 26. januára 2007 vyzval členské krajiny, aby "konečne prijali" nové prísne predpisy, ktorými by sa na úrovni celej únie považovali za trestné podnecovanie nenávisti a činy rasovo motivovaného násilia vrátane popierania holokaustu.

SkryťVypnúť reklamu

Oddiel Červenej armády 27. januára 1945 obsadil nemecký vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau, v ktorom nacisti zavraždili pravdepodobne štyri milióny ľudí. Väčšinu obetí tvorili ľudia židovského pôvodu.

Osudy miliónov

Nemecké vojská, ktoré okupovali Poľsko, založili Auschwitz v roku 1940 ako pracovný tábor pre poľských väzňov. Postupne ho rozširovali na rozľahlý pracovný a vyhladzovací koncentračný tábor pre židov, ktorých doň privážali z celej Európy.

V tábore použili 3. septembra 1941 po prvý raz cyklón B a v plynovej komore ním zabili 600 sovietskych vojnových zajatcov a 250 ďalších väzňov.

Koncom marca 1942 prišli do Auschwitzu prvé transporty židov zo Slovenska a z Holandska.

Ohromení a šokovaní vojaci Červenej armády vstúpili 27. januára 1945 do vyhladzovacieho tábora a oslobodili zvyšných 7600 zúbožených väzňov.

SkryťVypnúť reklamu

Počet ľudí zabitých v Aschwitzi-Birkenaue nie je možné presne určiť: podľa odhadov historikov ide o 1,2-1,6 milióna osôb. Iné štatistiky hovoria o troch až štyroch miliónoch obetí.

Holokaust

Súvisiace témy: OSN
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Stroje skladajú ako lego. Roboty z Považia menia priemysel
  2. Za 30 rokov videl v autoškole všeličo. Vodiči už nie sú tak zruční
  3. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  4. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  5. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  6. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  7. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  1. Záhradkári, pracujte len ráno a večer
  2. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  3. OTS: LESY SR sa dištancujú od nepravdivých tvrdení
  4. Influenceri vzali na dovolenku ľudí, ktorých nepoznali
  5. Uprostred leta prichádza princ na bielom koni
  6. Letná revolúcia a špeciál o mužoch a našich svetoch
  7. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  8. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  1. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 9 223
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 7 455
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 2 804
  4. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 2 255
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 152
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 095
  7. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 2 043
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 1 912
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Armáda sa nevyjadrila.


TASR
Americký prezident Donald Trump.

Šéf Bieleho domu označil herečku za hrozbu pre ľudstvo.


TASR 2
Severokórejský vodca Kim Čong-Un a ruský minister zahraničia Sergej Lavrov.

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


TASR a 4 ďalší 5
 Prezident Libérie Joseph Boakai.

Trump chválil angličtinu prezidenta Libérie, je to pritom jej oficiálny jazyk.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu