LONDÝN, BRATISLAVA. Nerobte to tak okato, vyzval zástupca britskej diplomacie ruského prezidenta Vladimira Putina len deň po zverejnení správy o smrti bývalého ruského agenta Alexandra Litvinenka. „Úprimne povedané, nikoho naozaj nezaujíma, keď Moskva raz za čas stiahne z ulíc nejakého hajzla,“ vyhlásil zdroj z prostredia diplomacie.
Samozrejme, ide o fiktívny incident, no satira, s ktorou prišla stránka Russia in your Face celkom vystihuje postoj britskej diplomacie. Aj keď sú za smrťou Litvinenka naozaj najvyššie ruské politické kruhy, čo naznačuje správa sudcu Roberta Owena, Británia sa do ďalších sankcií voči Rusku veľmi nehrnie.

Odsúdenie, nič viac
„Takto by sa nemal správať žiadny štát a už vôbec nie člen Bezpečnostnej rady OSN. Nanešťastie, správa len potvrdila to, čo sme si už predtým mysleli,“ cituje BBC hovorkyňu premiéra Davida Camerona.
Ten teda ruský postoj odsúdil, diplomacia si predvolala ruského veľvyslanca a ministerstvo vnútra naznačilo, že by mohlo zmraziť účty dvoch páchateľom, no pritom to zatiaľ aj ostalo. Podobne to bolo počas celého vyšetrovania smrti z roku 2006.
Marina Litvinenková, manželka zavraždeného, od začiatku žiadala, aby prebehlo verejné vyšetrovanie. To sa síce dialo, no v roku 2012 ho zastavila ministerka vnútra Theresa Mayová. Odvolala sa na „medzinárodné vzťahy“. Inými slovami, najmä si nepohnevať Putina, píše Guardian.
Litvinenková sa proti tomuto kroku odvolala na súde a vyhrala. Aj preto sa vo štvrtok mohol svet dozvedieť viac o tom, ako bývalý agent KGB, ktorý neskôr prijal britské občianstvo a pomáhal rozplietať sieť organizovaného zločinu napojeného na ruské špičky, zomrel.