SKOPJE. Macedónske úrady znovu otvorili hranice pre uchádzačov o azyl smerujúcich na sever do bohatších európskych krajín, ale vpúšťajú iba tých ľudí, ktorí za svoj konečný cieľ označili Nemecko alebo Rakúsko.
Informovala o tom agentúra AP.
Na gréckej severnej hranici s Macedónskom uviazlo na dva dni v mrazivom počasí približne 1700 ľudí. Hraničný priechod otvorili úrady len krátko pred dnešným poludním.

Migrantov preverujú
Grécka polícia teraz žiada migrantov, aby vo svojich dokladoch totožnosti uviedli, do ktorej krajiny smerujú. Macedónsko a ďalšie balkánske štáty zaviedli prvé preverovanie prechádzajúcich migrantov už vlani v novembri a vylúčili všetkých okrem Sýrčanov, Iračanov a Afgancov. Tých totiž označili za utečencov, a nie za ekonomických migrantov.
Najnovšie obmedzenie platné v Macedónsku nasleduje po rozhodnutí Rakúska vpúšťať na svoje územie iba tých migrantov, ktorí chcú požiadať o azyl v Rakúsku alebo v Nemecku. To všetko zásadne mení podobu migračných prúdov na Balkáne, poznamenáva AP.
Reaguje aj Slovinsko
Rovnako zareagovalo aj Slovinsko, ktoré od dnešnej noci obmedzí prísun utečencov a cez svoje hranice bude púšťať len tých, ktorí chcú požiadať o azyl v Rakúsku a Nemecku. Oznámila to na tlačovej konferencii po zasadnutí vlády ministerka vnútra Vesna Györkösová-Žnidarová.
Vláda podľa nej o tomto opatrení už informovala Chorvátsko. Zatiaľ nie je známe, ako bude Záhreb reagovať, ale chorvátsky minister vnútra Ranko Ostojič na tlačovej konferencii povedal, že sa sprísni kontrola migrantov prichádzajúcich do Chorvátska.

Budapešť čiastočne uzavrie hranice
Maďarský minister vnútra Sándor Pintér zasa v záujme ochrany bezpečnosti opäť nariadil čiastočné uzatvorenie štátnych hraníc s Chorvátskom pre osobnú i nákladnú dopravu, informoval spravodajský server 24.hu.
Opatrenie sa týka cestných hraničných priechodov Murakeresztúr–Kotoriba a Gyékényes–Koprivnica a železničného priechodu Magyarbóly–Beli Manastir.
Pri Gyékényesi je možné prekročiť maďarsko-chorvátske hranice v prípade, ak to neohrozuje poriadok ochrany štátnej hranice, píše server, podľa ktorého čiastočné uzatvorenie hraníc potrvá 30 dní.
Prvé uzatvorenie chorvátskej hranice nariadil vlani maďarský kabinet národnej bezpečnosti s platnosťou od 17. októbra a po mesiaci ho predĺžil o ďalších 30 dní.
Jednostranný krok Maďarska vtedy minister zahraničných vecí Péter Szijjártó zdôvodnil nutnosťou zabezpečenia schengenských hraníc.
Rakúsko obmedzuje vstup
Rakúsko bude od piatka na svoje územie vpúšťať len takých migrantov, ktorí chcú požiadať o azyl priamo v Rakúsku alebo v susednom Nemecku.
Od tohto dňa budú môcť migranti vstupovať do Rakúska len cez hraničný priechod so Slovinskom Spielfeld ležiaci južne od Grazu.
Rakúsko vlani v septembri znovu zaviedlo kontroly na svojich hraniciach so Slovinskom po tom, ako Maďarsko uzatvorilo svoje hranice pre migrantov.
Viedeň navyše plánuje do polovice roku 2019 prijať maximálne 127.500 žiadateľov o azyl. Na štvrtkovom "azylovom summite" vo Viedni sa na tom dohodli členovia spolkovej a krajinských vlád. Limit pre tento rok má byť 37.500 žiadateľov o azyl, čo je o približne 50-menej menej ako vlani.
Horná hranica na rok 2017 bola stanovená na 35.000 žiadateľov o azyl, v roku 2018 ich Rakúsko prijme len 30-tisíc a v prvom polroku 2019 ešte o 5000 menej.