LONDÝN, BRATISLAVA. Je to definitívne. Vraždu Alexandra Litvinenka, bývalého ruského a neskôr britského agenta, si objednal ruský štát. Vo svojej dlho očakávanej vyšetrovacej správe to tvrdí britský súd. Zároveň má odpovedať aj na iné otázky - napríklad aký bol motív Litvinenkovej vraždy.
Sudca Robert Owen zvalil časť viny aj na samotného ruského prezidenta Vladimira Putina.
"Operácia FSB na zabitie pána Litvinenka bola pravdepodobne schválená pánom Patruševom aj prezidentom Putinom," uvádza Owen. Patrušev bol v tom čase šéfom ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), nástupkyne sovietskej KGB.
Výsledky správy sú podľa pozorovateľov oveľa tvrdšie, ako sa čakalo - najmä preto, že vina padá na samotného Putina.
Čítajte viac: Putin nie je ako Mossad. Nechránil Rusov, ale seba
Loading
...
Rusko malo motív
Vyšetrovatelia zistili, že v rámci Ruského štátu existovali „motívy na zavraždenie Litvinenka vrátane „osobného nepriateľstva“ medzi ním a Putinom."
„Hlavným oponentom prezidenta Putina – vrátane tých žijúcich v zahraničí, hrozilo riziko zavraždenia,“ cituje z Owenovej správy portál britského denníka Guardian.
Závery vyšetrovania nepotešili Rusko, ktoré ju označilo za „zaujatú“. „Je nám ľúto, že čisto kriminálny prípad je politizovaný a zatemnil naše bilaterálne vzťahy,“ uviedla Maria Zacharovová, hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí.
Správa však potešila vdovu po Litvinenkovi Marinu. Vyzvala na zavedenie ďalších sankcií voči ruským predstaviteľom „vrátane pána Putina“.
Či k tomu dôjde, zatiaľ nie je jasné. Britský premiér David Cameron by sa mal ku kauze vyjadriť ešte vo štvrtok.

Rádioaktívna otrava
Litvinenko, bývalý agent ruskej FSB a neskôr kritik Kremľa, zomrel v roku 2006 po tom, ako v londýnskom hoteli vypil čaj otrávený rádioaktívnym prvkom polónium 210.
V tom čase žil Litvinenko v exile v Británii a mal aj britské občianstvo.

Litvinenko: Bol to Putin
Na smrteľnej posteli Litvinenko obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina z prípravy svojej vraždy. Moskva akúkoľvek zodpovednosť v prípade odmietla.
Britská polícia predpokladá, že Litvinenka otrávili čajom obsahujúcim zmienený prvok v bare hotela Millennium v centre Londýna, kde sa stretol s bývalými ruskými agentmi Andrejom Lugovým a Dmitrijom Kovtunom. Tri týždne na to Litvinenko zomrel.
Britský sudca Robert Owen už skôr v rámci vyšetrovania uviedol, že tajné dôkazy britskej vlády v tomto prípade preukázali "evidentné" zavinenie Ruska.
Podľa sudcu bola táto vražda označená za "miniatúrny jadrový útok v uliciach Londýna" a "štátom podporovaný atentát rádioaktívnou otravou".