DAMASK. Najmenej tritisíc mŕtvych, z toho viac ako tisíc civilistov, si vyžiadali od konca septembra útoky ruského vojenského letectva v Sýrii.
Informovalo o tom Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR).
Podľa tohto zdroja bolo medzi zabitými 893 príslušníkov extrémistickej organizácie Islamský štát, ktorá sa zmocnila časti územia Sýrie i susedného Iraku a vyhlásila tam svoj kalifát.
Čítajte aj: Sýria prežíva najtemnejšiu hodinu pred úsvitom
Šesťsto bojových operácií
Ruské lietadlá aj niekoľko dní pred plánovanými mierovými rozhovormi o sýrskom konflikte - podnikajú operácie z leteckej základne Humajmím v provincii Lázikíja, analyzuje agentúra AP.
Rusi využívajú Humajmím v Lázikíji na bombardovanie islamských militantov od 30. septembra v rámci snahy pomôcť sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi poraziť jeho protivníkov na bojovom poli.
Od začatia tejto vojenskej misie v Sýrii podnikli ruské lietadlá takmer 600 bojových operácií. Agentúra AP upozornila, že ide o pôsobivé číslo, vzhľadom na to, že Moskva má v tejto blízkovýchodnej krajine nasadených niekoľko desiatok strojov. Základňu Humajmím a prebiehajúce operácie si dnes prezrelo niekoľko novinárov, ktorí majú sídlo v Moskve.
Rusko tvrdí, že všetky útoky mieri na islamistov. Kritici však Moskvu podozrievajú, že jej ide najmä o podporu sýrskeho prezidenta Asada a preto útočí aj na umiernených povstalcov, z ktorých niekoľkých podporuje Západ.

Nové kolo rokovaní
Predstavitelia sýrskej vlády prezidenta Asada a opozičných skupín by mali v pondelok vo švajčiarskej Ženeve zasadnúť k rokovaciemu stolu.
Nové kolo mierových rokovaní v Ženeve by malo znepriatelené strany doviesť k prímeriu a dohode o vytvorení prechodnej vlády, ktorá by v Sýrii pripravila voľby.
Tie by sa mali konať do 18 mesiacov od sformovania nového prechodného kabinetu.
Otázna opozícia
Predstavitelia časti opozície, ktorá sa sformovala v decembri v saudskoarabskom Rijáde, však účasť účasť na rokovaniach odmietnu, ak sa do nich zapojí aj tretia strana.
Sýrska opozícia týmto vyhlásením reagovala na snahy Ruska presadiť, aby na rokovania boli prizvané aj ďalšie skupin. Koordinátor opozície Rijád Hidžáb na tlačovej konferencii v Rijáde v súvislosti s tým obvinil Rusko, že rokovania blokuje. Súčasne upozornil, že opozícia nemôže rokovať v situácii, keď Sýrčania stále zomierajú pri bombardovaní alebo v dôsledku blokád sýrskych miest a dedín.
Hidžáb tiež na tlačovej konferencii zverejnil mená predstaviteľov opozície, ktorí sa zúčastnia na všetkých mierových rokovaniach. Medzi nimi je aj Muhammad Allúš, politický predstaviteľ povstaleckého zoskupenia Armáda islamu (Džajš al-islám), ktorú Moskva i Damask považujú za teroristickú.
Zhadujú aj pomoc
Rusko prišlo aj s pozitívnym PR. Jeho vzdušné sily zhodili koncom minulého týždňa 50 ton humanitárnej pomoci obyvateľom obliehaného sýrskeho mesta Dajr az-Zaur a pokračujú v humanitárnych operáciách v danom regióne. Oznámil to v stredu ruský rezort obrany, ktorý citovala agentúra Reuters.
Ruské vojenské lietadlá tiež za uplynulých 24 hodín vykonali v Sýrii 16 náletov, pričom zasiahli celkovo 57 "teroristických cieľov". Vzhľadom na nepriaznivé počasie boli tieto letecké útoky obmedzené na provincie Lázikíja a Dajr az-Zaur so zámerom "vyhnúť sa obetiam z radov civilistov".
Britského ministra znepokojujú ruské nálety
Britský minister obrany Michael Fallon v Paríži tlmočil svoje narastajúce znepokojenie, ktoré vyvolávajú ruské nálety na pozície umiernenej opozície a civilistov v Sýrii.
Dodal, že nastal čas, aby Spojenými štátmi vedená koalícia začala ťažiť z vynúteného ústupu extrémistickej organizácie Islamský štát.
Fallon je jedným z účastníkov schôdzky ministrov obrany krajín, ktoré sa zapojili do uvedenej koalície. Schôdzka sa koná v Paríži a jej cieľom je posúdiť výsledky úsilia spojencov v Sýrii a Iraku.
Britský minister vyjadril znepokojenie nad rastúcim počtom obetí. "Máme odhady o niekoľkých stovkách civilistov zabitých pri použití neriadenej munície v oblastiach s civilistami alebo opozičnými skupinami" bojujúcimi proti sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi.
Fallon to označil za poľutovaniahodné a upozornil, že touto podporou sa len "jednoducho predlžuje agónia" Asadovho režimu. Podľa Fallona by Rusko malo využiť svoj vplyv tak, aby Asadovi bolo jasné, že v Sýrii nemá budúcnosť.
Uviedol tiež, že podľa jeho názoru nastal čas ťažiť z nedávnych neúspechov Islamského štátu a "zatiahnuť slučku" okolo jeho bašty v Sýrii - mesta Rakka.