PARÍŽ. Propagandistický časopis extrémistickej organizácie Islamský štát zverejnil v najnovšom čísle fotomontáž so snímkami deviatich páchateľov teroristických útokov z 13. novembra 2015 v Paríži a na jeho predmestí Saint-Denis.
Fotomontáž má titulok Iba teror.
Na koláži zverejnenej internetovým časopisom Dabiq sú fotografie štyroch Francúzov, troch Belgičanov i dvoch údajných Iračanov, ktorých identita doteraz nebola známa.
Loading
...
Na jednej fotomontáži
Ústrednou postavou snímky je Abdelhamid Abaaoud (uvádza sa jeho bojové meno abú Umar Baldžíkí), predpokladaný strojca parížskych útokov, ktoré si vyžiadali 130 obetí a vyše 350 zranených.
Po jeho bokoch sú menšie fotografie dvoch členov komanda, ktorí strieľali do ľudí zabávajúcich sa alebo večerajúcich na terasách viacerých reštaurácií v 10. a 11 parížskom obvode. Ide o Chakiba Akrouha (abú mudžáhid Baldžíkí) a Brahima Abdeslama (abú Kaakáa Baldžíkí).
Vo fotomontáži sú aj snímky samovražedných atentátnikov z klubu Bataclan: Samyho Amimoura (abú Kitál Faransí), Ismaela Omara Mostefaia (abú Rajjan Faransí) a Foueda Mohamed-Aggada (abú Fuád Faransí).

Našli pri nich falošné pasy
Nechýbajú ani fotografie mladých mužov, ktorí aktivovali nálože na svojom tele pred národným štadiónom Stade de France na predmestí Saint-Denis.
Jedným z nich bol Bilal Hadfi (Zúlkarnajn Faransí). Ďalších dvoch mužov časopis prezentuje ako Iračanov a pri ich fotografiách uvádza mená Alí Irákí a Ukáša Irákí.
Pri telách týchto "Iračanov" sa našli falošné sýrske pasy, na základe ktorých sa dostali do Európy cez Grécko spolu s migrantmi z blízkovýchodných krajín. Vyšetrovatelia požiadali verejnosť o pomoc pri identifikácii tiel, ale doteraz sa tak oficiálne nestalo.
Francúzske médiá preto upozorňujú, že zverejnenie mien dvoch údajných Iračanov je novou informáciou, ktorá vyplýva z tejto fotomontáže.

Bez Abdeslama
Pozornosť púta aj to, že na snímke chýba Salah Abdeslam, ktorý je podozrivý zo spoluúčasti na parížskych atentátoch a od 13. novembra je na úteku, pričom je po ňom vyhlásené medzinárodné pátranie.
Podľa odborníkov na džihádizmus jeho neprítomnosť na fotomontáži možno vysvetliť aj tým, že snímka má za cieľ "glorifikovať mŕtvych".
Odborníci súčasne predpokladajú, že Islamský štát by v krátkom čase mohol zverejniť aj videozáznam, keďže pri hlavách viacerých z nafotených mužov vidno mikrofóny.