SME

Izrael si chce podľa vojenského rozhlasu privlastniť pôdu na okupovanom území

Územie na Západnom brehu už čiastočne obhospodarujú židovskí osadníci, je pod civilnou a vojenskou správou Izraela.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu.Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. (Zdroj: TASR/AP)

JERUZALEM. Izrael si plánuje privlastniť veľkú plochu poľnohospodárskej pôdy na okupovanom Západnom brehu, informoval v stredu izraelský vojenský rozhlas s tým, že vláda toto rozhodnutie potvrdí zrejme ešte počas stredy.

Agentúra Reuters pripomenula, že tento krok vyvolá hnev Palestínčanov a takmer určite aj ostrú kritiku zo strany medzinárodného spoločenstva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa rozhlasovej správy, ktorá zatiaľ nebola oficiálne potvrdená, sa predmetné územie s rozlohou 154 hektárov nachádza v úrodnom údolí rieky Jordán v blízkosti mesta Jericho, teda v oblasti, kde sa nachádza už viacero fariem židovských osadníkov. Sú vybudované na pôde, ktorú Palestínčania označujú za súčasť svojho budúceho štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Rezort obrany to nekomentuje

Tento pozemok, čiastočne už obhospodarovaný židovskými osadníkmi, je pod izraelskou civilnou a vojenskou správou a nachádza sa v blízkosti severného cípu Mŕtveho mora.

Izraelské ministerstvo obrany, v ktorého kompetencii je aj Západný breh, privlastnenie poľnohospodárskej pôdy odmietlo komentovať a bezprostredne ho nepotvrdilo, očakáva sa však, že tak urobí neskôr.

Podľa vojenského rozhlasu izraelský premiér Benjamin Netanjahu a minister obrany Moše Jaalon už podpísali príslušné rámcové dokumenty a technické podrobnosti budú finalizované do oficiálneho oznámenia.

Kritizujú ho roky

Predstaviteľka Organizácie pre oslobodenie Palestíny Hanan Ašrávíová označila posledné kroky Izraela za porušenie medzinárodného práva. Vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby Izrael vzalo na zodpovednosť.

SkryťVypnúť reklamu

"Izrael kradne územie osobitne v údolí Jordánu pod zámienku, že ho chce anektovať," uviedla Ašrávíová pre agentúru Reuters. Spresnila, že toto môže byť aj dôvod, aby medzinárodné spoločenstvo reálne a efektívne zasiahlo proti takejto agresii, ktorá pochováva všetky šance na mier.

Izrael je už roky terčom kritiky za svoju politiku budovania osád na okupovaných územiach. Väčšina krajín sveta ju považuje za protiprávnu a za hlavnú prekážku vytvorenia palestínskeho štátu.

Spojené štáty sú proti

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí John Kirby naposledy v utorok pripomenul, že USA sú proti budovaniu týchto izraelských osád, ktoré sa zvyčajne začína práve privlastnením si pôdy.

Palestínčania chcú, aby ich nezávislý štát zahŕňal pravý breh rieky Jordán a pásmo Gazy, pričom za hlavné mesto chcú vyhlásiť východný Jeruzalem. Posledné rokovania o návrhu na existenciu dvoch štátov - palestínskeho a izraelského - sa skončili neúspechom v apríli roku 2014.

Izrael

Zničené budovy po izraelskom útoku na Chán Júnis v Pásme Gazy.

Izraelská armáda sa k útokom dosiaľ nevyjadrila.


TASR
Ilustračné foto.

Do Káhiry mala na konzultácie pricestovať vysokopostavená delegácia Hamasu.


TASR 1
Súvisiace témy: Blízky východ
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 064
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 575
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 227
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 442
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 608
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 593
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 274
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu