NIKÓZIA, BRATISLAVA. Rozdeľuje ich náboženstvo, jazyk, ekonomika, no spája ich napríklad syr. Keď v lete minulého roku cyperskí Turci a cyperskí Gréci spoločne požiadali Európsku úniu o ochranu pre slaný polotvrdý syr halloumi, mnohí hovorili o symbole nádeje. Ostrov, ktorý je od tureckej invázie v roku 1974 rozdelený na dve časti, sa tento týždeň ešte viac priblíži k zjednoteniu.
O nádeji na zjednotenie hovoria cyperskí lídri, ktorí budú vo štvrtok spoločne jednať na ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose. "Verím, že rok 2016 bude rokom, keď konečne vyriešime cyperskú otázku," vyjadril nádej v piatok aj šéf eurokomisie Jean-Claude Juncker.
Aj keď mnohí experti hovoria o opatrnosti, turecká časť ostrova by mohla byť ešte tento rok súčasťou Európskej únie. Otázne však je, ako sa k tomu postaví prevažne grécke obyvateľstvo južnej časti ostrova.
"Zatiaľ čo svet nie je práve v dobrej forme, Cypru hviezdy prajú," povedal pre agentúru Reuters Espen Barth Eide, nórsky vyslanec OSN pre Cyprus. Vyriešeniu vyše 40-ročného sporu praje dobrá ekonomika južnej časti aj postoj Turecka, ktoré má momentálne iné problémy.
Krízu im nezávideli

Turecká armáda na sever ostrova prišla v reakcii na vojenský puč, ktorý podporovala grécka vláda. Severná časť ostrova je preto úplne závislá od Turecka. Takisto Turci ako jediní uznávajú samozvanú Severocyperskú tureckú republiku.
Keď v roku 2004 prijímala Európska únia Cyprus ako nového člena, len pár dní pred vstupom do EÚ obyvatelia gréckej časti Cypru to odmietli a severná časť ostrova tak ostala mimo Únie. Európska komisia to vtedy označila za odhodenie historickej šance.
V roku 2013 zasiahla grécku časť finančná kríza, banky boli zatvorené a krajine rástol dlh aj nezamestnanosť. Cyperskí Turci boli vtedy spokojní - ako platidlo používali tureckú líru a naviazanie na tureckú ekonomiku im pomohlo. Dnes však grécka časť Cypru opäť prosperuje a sever ostrova v tom vidí šancu.