ARBÍL. Extrémistická organizácia Islamský štát zrovnala so zemou najstarší kresťanský kláštor v Iraku, informovala o tom v stredu exkluzívne agentúra AP, podľa ktorej zničenie objektu potvrdzujú aj družicové snímky.
Ide o kláštor svätého Eliáša z konca 6. storočia, týčiaci sa na pahorku južne od Mósulu.
Výkonný riaditeľ americkej spoločnosti Allsource Analysis Stephen Wood na žiadosť AP porovnal satelitné snímky s veľkým rozlíšením od firmy DigitalGlobe, zhotovené v oblasti v rôznom čase v nedávnom období, a konštatoval zničenie kláštorného komplexu. Podľa jeho odhadu k tomu došlo v čase medzi augustom a septembrom 2014.
Zničilo ho úplne
"Buldozéry, ťažké mechanizmy, kladivá a možno aj výbušnina zmenili kamenné múry na pole sivobieleho prachu. Zničili ho úplne," uviedol Wood.
V reakcii na správu o zničení kláštora 39-ročný kňaz Paulos Sábit Habíb, pôsobiaci momentálne v exile v Arbíle, podľa AP len neveriacky hľadel na družicové snímky a uviedol, že "naša kresťanská história v Mósule je barbarsky zničená".
"Vnímame to ako pokus vyhnať nás z Iraku, eliminovať a zlikvidovať našu existenciu v tejto krajine," dodal.
Kláštor pred niekoľkými rokmi slúžil ako miesto občasných bohoslužieb aj divízii americkej armády, ktorá tu pôsobila a zaslúžila sa o ochranu komplexu poškodeného vekom i v bojoch v roku 2003. Vojenský kaplán Jeffrey Whorton, ktorý slúžil v kláštore omše, pre AP vyjadril smútok nad zničením kláštora. "Prečo sa k sebe takto správame? Nechápem. Prorok Eliáš musí plakať," dodal.

Ďalší na zozname
Islamský štát, ktorý kontroluje veľké časti Iraku a Sýrie, zabil za posledné roky tisíce ľudí. Okrem toho jeho príslušníci na obsadených územiach ničia všetko, čo podľa ich mienky protirečí ich interpretácii islamu.
Kláštor svätého Eliáša sa zaradil na zoznam vyrabovaných a zničených pamätihodností, na ktorom sú mešity, hrobky, svätyne a kresťanské chrámy.
Na ruiny sa tak zmenili napríklad pamätihodnosti v mestách Ninive, Palmýra či Hatra.
Múzeá a knižnice v Sýrii i Iraku sú vyrabované - knihy z nich džihádisti spálili a umelecké diela zničili alebo rozpredali.
Zničené pamiatky
Sýria (2011 – )
Stovky vzácnych sýrskych historických stavieb ľahli popolom od začiatku občianskej vojny v roku 2011. Najviac zničené je historické mesto Aleppo. Situácia sa ešte zhoršila po tom, ako rozsiahle územia Sýrie obsadil Islamský štát. Ten považuje neislamské kultúrne pamiatky za barbarské a v rozpore s moslimským učením.
Hatra a Nimrúd (marec 2015)
Začiatkom marca začali islamisti plieniť historické mesto Hatra na severe Iraku. Okrem explózií boli na mieste viditeľné buldozéry. Buldozérmi a kladivami zničili len pár dní pred tým aj asýrske mesto Nimrúd. Vyše 2000 rokov staré mestá zničili za pár dní.
Mósul (február 2015)
Islamský štát vo februári zverejnil video, na ktorom jeho členovia ničia sochy a tisícročia staré artefakty v múzeu v meste Mósul. V meste takisto zapálili starú knižnicu, v ktorej bolo asi 10-tisíc vzácnych rukopisov a kníh.
Palmýra (máj 2015)
V máji minulého roka islamisti dobyli mesto Palmýra – prezývané aj perla sýrskej púšte. V meste, ktoré je zapísané do svetového dedičstva UNESCO, sa nachádzajú najcennejšie ruiny Blízkeho východu. Militanti už stihli zničiť staroveký chrám boha Baalšamína z čias Rímskej ríše, viaceré mauzoleá aj dvetisíc rokov starý víťazný oblúk.