LONDÝN, BRATISLAVA. Šialený psychopat, ktorý pred kamerami obyčajným nožom odrezáva hlavy západným novinárom a humanitárnym dobrovoľníkom v Sýrii? Nie, bol to len ochranca moslimov, lojálny bojovník a muž, ktorý sa vo svojom voľnom čase staral o siroty. Raz dokonca zranenému vojakovi ponúkol vlastnú konkubínu.
Džihádistu Johna v utorok týmito slovami opísal oficiálny propagandistický v angličtine vychádzajúci plátok Islamského štátu Dabiq. Teroristická organizácia ovládajúca rozsiahle územia Iraku a Sýrie v najnovšom čísle venuje Džihádistovi rozsiahly dvojstranový priestor.
Islamisti zároveň prvýkrát oficiálne priznali, že ich najznámejší kat je mŕtvy. Potvrdili tak správy britských a amerických spravodajských služieb, ktoré už dávnejšie informovali, že ho zabili s pomocou dronov prelietavajúcich nad Rakkou, hlavného mesta Islamského štátu. Bolo to ešte v polovici novembra minulého roka. O deň neskôr islamisti v Paríži povraždili 130 ľudí.


Odrezával hlavy nožom
Vlastným menom Mohammed Emwazi bol asi najznámejšou, hoci pred verejnosťou zahalenou, tvárou Islamského štátu. Pravidelne sa objavoval na videách, ktoré sa v necenzurovanej forme šírili aj na Západe.
Emwazi na nich angličtinou s britským prízvukom hrozil Západu, v ruke držal nôž a krátko po prednesení príhovoru s jeho pomocou odrezával hlavu obetiam, ktoré celý čas kľačali pred ním na zemi. Tou pravdepodobne prvou bol novinár James Foley.
Voči islamistom sa previnil len jediným – mal americký pas. Zoznam je však dlhší. Rovnaký osud postihol aj ďalšieho amerického novinára Stevena Sotloffa či britského humanitárneho dobrovoľníka Allana Henninga, ktorý Sýrčanom distribuoval potraviny.
Loading
...
Vyrastal v Londýne
Emwazi sa narodil v roku 1988 v Kuvajte, od šiestich rokov však už vyrastal v Londýne. Neskôr navštevoval katolícku školu a na tamojšej univerzite študoval informatiku.
Celý čas bol údajne praktizujúcim moslimom.
Kde a ako sa neskôr zradikalizoval, stále nie je celkom jasné. Britské tajné služby ho však mali v hľadáčiku ešte predtým, ako odcestoval do Sýrie, kde sa pripojil k islamistom.
Sotloffova matka: Syna mi to nevráti
Dabiq v nekrológu o Emwazim nespomína žiadne popravy, aj keď nepriamo to naznačuje. „Svoju tvrdosť voči neveriacim prejavoval činmi, ktoré rozzúrili všetky národy a náboženstvá neveriacich. Celý svet bol toho svedkom.“
A zatiaľ čo islamisti Džihádistovi Johnovi vzdávajú hold, pozostalým jeho obetí ani jeho smrť nepriniesla úľavu. „Som rada, že je preč,“ cituje Associated Press Shirley Sotloffovú, matku zavraždeného Stevena Sotloffa. „Ale syna mi to už nevráti.“