BRATISLAVA. Dve na prvý pohľad nesúvisiace veci by mohli spôsobiť, že v roku 2016 príde do Európy ešte viac utečencov ako minulý rok. Nielen zo Sýrie či z Afganistanu, kde sa konflikty takisto zrejme ešte tento rok neskončia, utečenci by mali pribúdať aj z afrických krajín.
Posilnenie pozície teroristickej organizácie Islamský štát mimo územia Iraku a Sýrie a nízka cena ropy. Tieto dva faktory môžu ešte zhoršiť situáciu v krajinách, ktoré ostali trochu mimo pozornosti svetovej verejnosti, v krajinách severnej a západnej Afriky.

Nemci v Líbyi?
Vážnosť situácie naznačila už v pondelok nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová. Vyhlásila, že nevylučuje nasadenie nemeckých jednotiek v Líbyi.
Táto otázka je veľmi citlivá od roku 2011, keď aj vďaka bezletovej zóne nad krajinou, ktorú zaviedli západné štáty s požehnaním Bezpečnostnej rady OSN, padol diktátor Muammar Kaddáfí. Reagovali tak na nasadenie armády proti protivládnym demonštrantom. Kaddáfího vládu vystriedal chaos a bezvládie, ktoré na posilnenie pozície využili aj miestne odnože Islamského štátu.
Kým v Iraku a v Sýrii proti Islamskému štátu zasahujú miestne vlády, kurdské milície alebo aj západné krajiny či Rusko, Líbya nemá dostatočne silnú vládu, aby vedela rozmach islamistov zastaviť.
Islamský štát minulý týždeň tromi loďami zaútočil na ropný terminál v meste Zuejtina. Tento útok síce ešte bezpečnostné zložky odvrátili, no je pripomenutím, že islamisti si v Líbyi trúfajú čoraz viac, píše Wall Street Journal.
Ministerka von der Leyenová nepovedala, ako si prípadný zásah predstavuje, zrejme pôjde o pomoc pri výcviku jednotiek novej vlády národnej jednoty vznikajúcej podľa dohľadom OSN, no zdôraznila, že kľúčové bude, aby v krajine zavládol poriadok. Kľúčové nielen pre Líbyu, táto pobrežná krajina je totiž aj kľúčovým tranzitným miestom pre utečencov na ceste zo subsaharskej Afriky do Európy.
Nejde len o Islamský štát. V severnej Afrike podľa nemeckej ministerky vzniká nová teroristická os.