Belehrad 11. apríla (TASR) - Belehrad je pripravený prijať kompromisné riešenie v otázke budúceho štatútu Kosova, naďalej mu však rozhodne odmieta priznať nezávislosť.
Otázka konečného štatútu Kosova, o ktorej sa majú túto jeseň podľa očakávaní začať rokovania, bola dnes v Belehrade predmetom rozhovorov najvyšších predstaviteľov Srbska a Čiernej Hory (SČH) a oboch republík voľného štátneho zväzku s vyslancami tzv. kontaktnej skupiny - USA, EÚ, Ruska, Nemecka, Francúzska, Talianska a Británie.
Srbi považujú Kosovo sa integrálnu súčasť svojej krajiny, etnickí Albánci, ktorí tvoria 90 percent populácie dvojmiliónovej populácie však trvajú na nezávislosti.
Trvalé riešenie pre provinciu by malo byť "kompromisným riešením, ... štatút vyšší ako autonómia, ale menej ako nezávislosť," uvádza sa vo vyhlásení prezidenta SČH Svetozara Maroviča vydaného po rozhovoroch.
Kosovo oficiálne zostáva súčasťou SČH, protektorátom OSN je od júna 1999, keď sa skončili nálety NATO proti vtedajšej Juhoslávii, ktorými eskaloval konflikt medzi kosovskoalbánskymi separatistami a jednotkami Belehradu obviňovanými z brutality proti kosovskoalbánskym civilistom.
Snahy o dosiahnutie požadovaných štandardov v oblastiach ako bezpečnosť, demokracia a vláda zákona sú v Kosove narúšané občasnými etnickými násilnosťami, namierenými väčšinou proti príslušníkom srbskej menšiny.
Vedenie SČH varovalo pred udelením suverenity Kosovu argumentujúc, že želaný "multietnický charakter Kosova bol mimoriadne podkopaný". Okrem toho zmena hraníc pri oddeľovaní Kosova od Srbska by vyvolala "nepredvídateľné dôsledky", uvádza sa vo vyhlásení.
V utorok sa zástupcovia kontaktnej skupiny v Kosove stretnú s tamojším šéfom administratívy OSN a miestnymi lídrami, albánskymi aj srbskými.