BERLÍN, BRATISLAVA. Hraničné kontroly na hraniciach, menšie zoskupenie s inými krajinami a znovuzavedenie nemeckej marky. Aj tak by mohla vyzerať budúcnosť Nemecka, jednej z najviac proeurópskych krajín súčasnosti.
Podľa agentúry Reuters už podobný scenár nie je len prianím euroskeptikov, ale aj obavou, o ktorej seriózne diskutuje Brusel aj Berlín.
Šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker varoval, že každé obmedzenie voľného pohybu bude mať domino efekt a môže v konečnom dôsledku znamenať koniec nielen Schengenu, ale aj koniec spoločnej meny.
Rakúsko tento víkend oznámilo dočasné pozastavenie Schengenskej dohody, ktorá zabezpečuje voľný pohyb osôb medzi 26 európskymi krajinami.
Je tak už celkovo šiestou krajinou v poradí, ktorá hranice nejakým spôsobom kontroluje. Často ide len o kontroly kamiónov či vybraných áut.
Začiatkom roka začali na Oresundskom moste medzi dánskou Kodaňou a švédskym Malmö kontrolovať doklady Švédi, Dáni zase začali zastavovať autá na hraniciach s Nemeckom.

Slovákov neobmedzia
Nemecko donedávna najviac hovorilo o ohrození zóny voľného pohybu. Paradoxne práve Nemci začali po silvestrovských sexuálnych útokoch v Kolíne striktnejšie kontroly na hraniciach s Rakúskom. Mnohí utečenci preto zostávali na rakúskych hraniciach.
Rakúsko teraz takisto avizuje striktnejší postoj k utečencom. "Všetci utečenci musia byť kontrolovaní, ekonomických migrantov musíme vrátiť do krajín ich pôvodu," povedal v nedeľu pre časopis Österreich rakúsky kancelár Werner Faymann.
Tých, ktorí neplánujú požiadať o azyl v Nemecku, chcú Rakúšania vrátiť späť do Slovinska. Od decembra už rakúske úrady odopreli vstup najmenej 2500 utečencom, ktorí mali problémy s dokladmi. Tvrdšie kontroly sľubujú najmä na slovinských aj nemeckých hraniciach.
Slovákom by kontroly hroziť nemali, aj keď rakúske úrady so Slovenskom nekomunikovali. „Kontroly sa slovenských hraníc nemajú týkať, keďže tadeto nevedie žiadna významná migračná vlna,“ povedal hovorca ministerstva vnútra Ivan Netík.

Merkelová stráca podporu
Rakúsky kancelár v rozhovore spomenul, že ak nie je Únia schopná kontrolovať svoje vonkajšie hranice, jej budúcnosť je otázna. Rakúsko je tak ďalšou krajinou, ktorá sa stavia k spoločnému projektu ochrany hraníc skôr skepticky.