TEHERÁN. Iránsky prezident Hasan Rúhání predložil v nedeľu v parlamente návrh rozpočtu, na základe ktorého sa má znížiť závislosť krajiny od príjmov z ropného priemyslu.
V návrhu sa už počíta s výhodami vyplývajúcimi zo sobotňajšieho stiahnutia sankcií, ktoré sú súčasťou vlaňajšej jadrovej dohody.

Vyšší než vlani
Nový štátny rozpočet vo výške 75 miliárd dolárov je približne o 4,2 percenta vyšší než tomu bolo vlani. Príjmy z ropy však z neho predstavujú menej než 25 percent.
Teherán samostatne vyčlení približne 190 miliárd dolárov pre stovky vládnych bánk a spoločností, informuje agentúra AP.
Rúhání vyhlásil, že implementácia prelomovej jadrovej dohody medzi Teheránom a šiestimi svetovými mocnosťami uspokojila všetky strany okrem radikálnych extrémistov.
"Z implementácie danej dohody sú šťastní všetci okrem sionistov, vojnových štváčov, nespokojencov medzi islamskými národmi a extrémistov v Spojených štátoch," povedal Rúhání pred poslaneckým snemom, jeho prejav prenášali médiá. Prezident tiež zdôraznil, že dohoda otvorila "nové okná pre kontakt (Iránu) so svetom".

Kritici dohody
Uzavretie jadrovej dohody s Iránom má však aj svojich kritikov. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa v tejto súvislosti vyjadril:
"Bez dôslednej reakcie na každé porušenie dohody si Irán uvedomí, že môže pokračovať vo vývoji atómovej zbrane, destabilizovaní regiónu a rozširovaní terorizmu."
Americký republikánsky predseda Snemovne reprezentantov Paul Ryan uviedol, že administratíva Baracka Obamu pomohla stiahnuť ekonomické sankcie uvalené na "hlavného štátneho sponzora terorizmu", dopĺňa stanica BBC.
Test balistickej rakety
Spojené štáty uvalili v nedeľu nové sankcie na iránske spoločnosti a jednotlivcov za nedávny test balistickej rakety, informovala spravodajská stanica BBC.
Nové sankcie zamedzujú 11 právnickým a fyzickým osobám, ktoré sú napojené na iránsky raketový program, využívať americký bankový systém.
USA uvalili sankcie deň po tom, čo Spojené štáty a Európska únia oznámili zrušenie sankcií uvalených na Irán. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) totiž vo svojej záverečnej správe potvrdila, že Teherán splnil záväzky vyplývajúce z vlaňajšej jadrovej dohody so šiestimi veľmocami.
Irán vlani v októbri otestoval balistickú raketu Emad, čím podľa expertov OSN porušil rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN. Podľa USA je raketa "v podstate schopná niesť jadrovú zbraň". Experti OSN tvrdia, že raketa má dolet 1700 kilometrov.
Raketový program Iránu "predstavuje výraznú hrozbu pre regionálnu a globálu bezpečnosť a bude naďalej podliehať medzinárodným sankciám", uviedol podľa agentúry AP predstaviteľ amerického ministerstva financií Adam Szubin.