MADRID. Nový vodca katalánskych secesionistov Carles Puigdemont vyhlásil, že ním vedená vláda zatiaľ jednostranne nevyhlási nezávislosť Katalánska od Španielska.
Vysvetlil, že tento krok zatiaľ nemá dostatočnú podporu katalánskej verejnosti.
Nerealistický cieľ
Agentúra Reuters pripomenula 18-mesačný časový rámec, ktorý si doterajší lídri katalánskych separatistov vytýčili na vyhlásenie nezávislosti od Madridu. Puigdemont to však v noci nadnes v rozhovore pre televíziu TV3 označil za nerealistický cieľ.
"Máme v tomto parlamente dostatok sily, aby sme vyhlásili nezávislosť Katalánska? Zatiaľ nie," uviedol Puigdemont v prvom interview, ktoré médiám poskytol od nástupu do funkcie v utorok, keď sa jeho potvrdením v úrade predsedu nacionalistickej koalície Jednotne pre Áno (Junts pel Sí) skončilo niekoľko mesiacov trvajúce obdobie sporov medzi separatistickými frakciami.
Puigdemont v interview konštatoval, že výsledky septembrových volieb do katalánskeho parlamentu mu dávajú mandát, aby pokročil s kampaňou za vyhlásenie nezávislosti regiónu. Súčasnú situáciu však označil za obdobie prechodu od autonómie k nezávislosti.
Väčšina chce zostať
Aj keď má koalícia proseparatistických strán v katalánskom parlamente väčšinu kresiel, prieskumy verejnej mienky naznačujú, že väčšina zo 7,5 milióna obyvateľov Katalánska, ktoré má vlastný jazyk i kultúru, by chcela zostať súčasťou Španielska, ale s väčšou autonómiou v niektorých oblastiach, napríklad daní.
Puigdemont vysvetlil, že vyhláseniu katalánskej republiky musí predchádzať referendum, v ktorom by katalánski voliči odobrili novú ústavu.
Podľa Reuters Puigdemont v interview pre TV3 preukázal aj flexibilnejší postoj k stanovenému 18-mesačnému rámcu pre vyhlásenie nezávislosti, pričom upozornil, že tento proces musí byť právne podložený.
Krajina bez vlády
K zmenám vo vedení Katalánska došlo v čase, keď je Španielsko po decembrových voľbách stále bez vlády. Konzervatívna Ľudová strana v nich síce v parlamente získala najviac mandátov, ale prišla o väčšinu, takže si musí hľadať koaličného partnera. Ak sa jej to nepodarí a úspešné nebudú ani iné poverené strany, krajinu čakajú predčasné parlamentné voľby.
Ľudová strana, ako aj socialisti (PSOE) a centristickí Občania (Ciudadanos) sú rozhodne proti referendu v Katalánsku, zatiaľ čo ľavicová strana Podemos, ktorý tvorí v španielskom parlamente jeden zo štyroch politických blokov, podporuje myšlienku povoliť takýto plebiscit.
Puigdemont vyvolal v Španielsku rozruch, keď v utorok pri ujímaní sa úradu neprisahal vernosť španielskemu kráľovi Filipovi ani španielskej ústave.