WASHINGTON, BRATISLAVA. Akú majú republikánski kandidáti na prezidenta predstavu fungovania Spojených štátov? V akých témach sa ich názory zásadne odlišujú? To sa americkí voliči dva týždne pred začiatkom primáriek v debate nedozvedeli. Prebila ich iná téma. Kto je dostatočný občan?
Miliardár Donald Trump, ktorý vedie v prieskumoch, sa vrátil k svojej obľúbenej téme, ktorú vyťahoval už v minulosti proti Barackovi Obamovi, keď zvažoval svoju kandidatúru v roku 2011. Teraz sa terčom stal Ted Cruz, druhý muž republikánskych prieskumov.
Prečítajte si aj: Trump skončí, otrava potrvá ďalej
Čo znamená rodený?
Rovnako ako pri Obamovi aj teraz Trump tvrdí, že Cruz sa ani nemôže stať prezidentom, pretože sa nenarodil na území Spojených štátov.
Tvrdí, že ak by Cruz získal republikánsku nomináciu, demokrati by získali víťazstvo zadarmo. „Už teraz viem, že demokrati by to poslali na súd,“ vyhlásil Trump vo štvrtkovej debate.
Kým pri Obamovi Biely dom zverejnil jeho rodný list a dokázal tým, že sa narodil na Havaji, pri Cruzovi ide naozaj o otázku, ktorá je sporná.
Cruz sa totiž narodil v Kanade, americkej matke a kubánskemu otcovi. Ústava hovorí, že prezident musí byť „rodený“ občan. Táto klauzula slúžila na to, aby sa rodiaca demokracia vyhla zasahovaniu zo zahraničia. Nikde v ústave však nie je definované, čo presne to znamená.

Skutočne dôležité témy
Podľa Cruza stačí, že sa narodil americkej občianke a už pri narodení tak mal americké občianstvo. Trump si to vykladá, že sa musel narodiť na americkom území. Touto otázkou sa však americké súdy ešte nezaoberali, neexistuje preto v nej precedens.
„Som rád, že sa zaoberáme dôležitými témami dnešného večera,“ reagoval Cruz ironicky na Trumpa. „Môj priateľ Donald už v septembri hovoril, že sa na to pozreli jeho právnici. Odvtedy sa ústava nezmenila, zmenili sa len výsledky prieskumov.“
V ideových otázkach sa však Cruz a Trump, ktorých vzájomný spor zatienil zvyšok debaty a najmä zvyšných piatich prítomných kandidátov, až tak neodlišujú.
Cruz, senátor za štát Texas, hovorí o tom, že „ak chytíme akéhokoľvek teroristu, čaká ho jednosmerný lístok na Guantánamo“, pričom súčasný prezident Barack Obama sa pokúša kontroverznú väznicu na Kube zatvoriť.
Trump v debate zopakoval svoj odpor voči prijímaniu sýrskych utečencov, ktorých označil za „trójskych koňov“, s ktorými prídu aj nebezpeční ľudia. Už dávnejšie vyhlásil, že Američania by mali prestať udeľovať víza moslimom.
Všetkým, zaraďuje medzi nich aj Kurdov, ktorí sú hlavnými spojencami Západu v boji proti Islamskému štátu, ako mu pripomenul ďalší kandidát Jeb Bush.
Trump v britskom parlamente
Za toto vyjadrenie sa Trumpom bude v pondelok zaoberať aj britský parlament, keďže Briti zozbierali 570-tisíc podpisov pod petíciu, podľa ktorej by mu vláda mala zakázať vstup na britskú pôdu. Podľa zákona sa v tomto prípade musia žiadosťou zaoberať poslanci.
Minister vnútra môže zakázať cudzincovi vstup na britské územie, ak jeho prítomnosť považuje za „nenápomocnú verejnému dobru“.
„Ešte pred tým, ako mal tie vyjadrenia o moslimoch, si postavil kampaň na urážaní iných ľudí, osobitne žien,“ povedala iniciátorka petíciu Suzanne Kellyová pre USA Today.
Tvrdí, že je to podobná situácia ako pri ľuďoch, ktorí majú zakázaný vstup do Británie za nenávistné prejavy. „Slobodu slova nechápem ako možnosť vbehnúť do divadla a kričať, že horí. Za každý prejav musia ľudia niesť zodpovednosť, tento muž nemôže byť prezidentom,“ dodáva.
Už minulý mesiac Trumpa zbavili postu obchodného vyslanca Škótska (jeho matka sa narodila v Škótsku) a odobrali mu aj čestný doktorát na Univerzite Roberta Gordona v Aberdeene.