RIJÁD, BRATISLAVA. Hathut mal ako učiteľ na univerzite v Rijáde vždy solídny príjem. Dnes si ale privyrába súkromnými hodinami, jeho otec sa musel tiež zamestnať a trom deťom hovorí, aby zhasínali, čím môže ušetriť.
Pokles cien ropy na tridsať dolárov za barel v Saudskej Arábii, druhom najväčšom producentovi ropy, znamená vyššie ceny vody, elektriky aj viac daní. Saudská Arábia známa okázalým luxusom sa mení a krajina sa snaží nájsť alternatívne zdroje financií, aj u svojich občanov. „Mnohí mladí sú v šoku. Ešte nespracovali túto správu a nevedia, čo robiť,“ hovorí 30-ročný Saudskoarab Hathut pre Bloomberg.
Podľa časopisu Forbes sa Rijád pripravuje na revolúciu podobnú tej, akú viedla proti odborom v Británii Margaret Thatcherová. Saudská Arábia však nie je jediná krajina závislá na príjmoch z ropy. Rusko, Irán, Nigéria či Venezuela sa musia pripraviť na krízu, v niektorých prípadoch sa dá hovoriť aj o prevratoch či dokonca zmene režimu. Môžu ceny čierneho zlata vyvolať vo svete aj nové konflikty?

Pridrahá vojna v Jemene
Podľa mnohých analytikov je práve Saudská Arábia kľúčová a dlhodobo nízke ceny ropy môžu do krajiny priniesť nepokoje. Vláda začala s privatizáciou letísk a opatrne znižuje aj sociálne výdavky.
Podľa serveru Dhaka Tribune síce privatizácia prinesie viac peňazí, je ale aj politicky veľmi riziková. Kráľovská rodina bude pod väčším tlakom, navyše pre napätie s Iránom a vojnu v Jemene nemôže znižovať rozpočet na obranu. Podľa ministra ekonomiky Adela Fakeiho stála vojna v Jemene Saudskoarabov už vyše 5,3 miliardy dolárov.
Väčší dopad na svetové ceny ropy môže mať konflikt medzi Saudskou Arábiou a Iránom, ktorý začal po poprave šiitského duchovného a po útoku na saudskú ambasádu v Teheráne. Aj keď viaceré krajiny stiahli z Iránu diplomatov, v obchodných vzťahoch sú opatrnejšie. „Pre biznis je zlý čas na robenie si nepriateľov,“ hovorí pre Reuters Šafíq Ghabra z Kuvajtskej univerzity. Aj vojna v Jemene je mocenským bojom týchto ropných veľmocí.
Pokiaľ by došlo k ozbrojenému konfliktu medzi Saudskou Arábiou a Iránom, podľa serveru Oilprice.com by cena ropy za barel mohla rekordne za noc vystreliť aj nad 250 dolárov s následným poklesom na sto dolárov za barel.
Saudskoarabi však zatiaľ neplánujú obmedziť produkciu ropy. Iránska ekonomika zase po zrušení amerických sankcií začína rozkvitať a je možné, že produkcia ropy bude v najbližšom roku výrazne stúpať. Navyše málokto predpokladá, že by sa napätie reálne pretavilo do vojnového konfliktu. Vojna by totiž poškodila obidve ekonomiky a najviac by z nej benefitovali americkí producenti ropy.