Bejrút 11. apríla (TASR) - Vedúcim predstaviteľom Libanonu sa dnes predsa len nepodarilo dosiahnuť dohodu o zložení novej vlády, ktorá by krajinu mala doviesť do májových volieb. Agentúre Reuters to oznámil vládny zdroj, ktorý nechcel byť menovaný.
Po viac ako štyri hodiny trvajúcich rokovaniach medzi prezidentom Emilom Lahúdom, dezignovaným premiérom Umarom Karámím a predsedom parlamentu Nabíhom Berrim sa spomenutý zdroj obmedzil na konštatovanie, že konzultácie o zložení nového kabinetu budú pokračovať dnes večer i v priebehu utorka.
Iný oficiálny bejrútsky zdroj však pred niekoľkými hodinami agentúru Reuters informoval v tom zmysle, že libanonskí lídri sa na zložení novej vlády, v ktorej by malo byť 30 väčšinou prosýrsky orientovaných ministrov, už dohodli.
Libanon je bez vlády od 28. februára, keď bol premiér Karámí v dôsledku mohutných protisýrsky orientovaných demonštrácií prinútený podať demisiu. Vytvorenie nového kabinetu sťažujú predovšetkým spory okolo volebného zákona a obsadenia kľúčových ministerstiev.
Hlavnou úlohou novej vlády bude vypracovanie návrhu zákona pre plánované májové voľby a zabezpečenie regulárneho priebehu dôležitého plebiscitu, ktorý sa uskutoční po tom, ako Sýria najneskoršie do konca apríla ukončí stiahnutie všetkých svojich vojakov a agentov spravodajských služieb z územia Libanonu.
Proces schvaľovania navrhovanej legislatívy zákonodarným zborom zrejme bude trvať viacero týždňov. V dôsledku toho by sa všeobecné voľby v Libanone s veľkou pravdepodobnosťou nemohli uskutočniť v plánovanom - májovom - termíne.
Protisýrski orientovaní libanonskí politici a medzinárodné spoločenstvo, vrátane USA, Francúzska a Organizácie Spojených národov, vyzvali libanonské úrady, aby zabezpečili usporiadanie volieb v máji.
Libanonská opozícia obviňuje Karámího, že sformovanie novej vlády úmyselne zdržiava so zámerom odložiť s napätím očakávané voľby, v ktorých by mala podľa predpokladov vyhrať protisýrsky zameraná opozícia.