KOLÍN, BRATISLAVA. Zvládneme to, hovorila nemecká kancelárka Angela Merkelová v októbri o utečeneckej kríze. Nezvládneme to, oponoval jej v telefonáte Peter Dreier, radca z bavorského regiónu Landshut.
Aby kancelárke priblížil kritickú situáciu, poslal jej vo štvrtok do Berlína autobus s 51 utečencami. „Utečenecká vlna neustáva,“ odkázal Merkelovej Dreier podľa Die Welt.
Bavorský okres totiž nemá pre prichádzajúcich utečencov ubytovanie a za nezvládnutie situácie viní nemeckú vládu.
Merkelovej politika otvorených dverí sa po sexuálnych útokoch prevažne severoafrických utečencov v Kolíne mení. Nemecká vláda je vo vyjadreniach solidarity opatrnejšia a minister spravodlivosti chystá zákon, ktorý by umožnil deportáciu cudzincov aj pri menej závažných trestných činoch.
Do krajiny aj menej utečencov púšťajú, čo spôsobuje problémy najmä Rakúsku.

Debata sa zmenila
Keď sa pred pár mesiacmi v Kolíne konali protimoslimské demonštrácie, katedrálu na protest proti nim zhasli. Dnes sú v okolí kolínskej železničnej stanice desiatky policajtov, ktorí kontrolujú doklady najmä cudzincom.
Doteraz za sexuálne útoky zadržali trinásť ľudí, väčšinou utečencov zo severnej Afriky. Prípadov je však omnoho viac – doteraz má kolínska polícia na stole 581 trestných oznámení, z nich vyše polovicu tvoria sťažnosti na sexuálne obťažovanie.
Silvestrovské útoky vyvolali v Nemecku vlnu protestov aj útokov. Asi dvadsiatka mužov zaútočila na šiestich Pakistancov po tom, čo sa vzájomne dohodli na Facebooku.