ISTANBUL/MOSKVA. Turecká polícia zatkla päť ľudí, ktorých podozrieva z priameho spojenia s utorňajším bombovým útokom samovražedného atentátnika v Istanbule, kde zabil desať nemeckých turistov, povedal turecký premiér Ahmet Davutoglu.
Potvrdil, že útočník Nabil Fadli vstúpil do Turecka ako utečenec. Jeho presuny neboli monitorované a nenachádzal sa na žiadnom zozname sledovaných osôb, citovala premiéra tlačová agentúra Reuters.
Úrady majú aj odtlačky prstov atentátnika, ktorý sa pred týždňom zaregistroval na imigračnom úrade v Istanbule.
"Váš predpoklad, že mu boli sňaté odtlačky prstov a že máme o ňom záznam, je správny. Ale na zozname hľadaných osôb nefiguruje. A nie je ani na zoznamoch cieľových osôb, ktoré sme dostali z iných krajín," informoval už skôr turecký minister vnútra Efkan Ala.

Útok je spojený s Islamským štátom
Davutoglu zopakoval, že útok je spojený s Islamským štátom, ale doplnil, že nemenovaní hráči využili túto skupinu ako "subdodávateľa", informovala tlačová agentúra DPA.
Na otázku, či Turecko plánuje v reakcii istanbulský atentát nálety na Islamský štát, Davutoglu odpovedal, že Turecko bude reagovať na každý útok smerujúci proti nemu takým spôsobom, ktorý bude považovať za vhodný.
Vstup Ruska do sýrskej občianskej vojny pôsobí podľa neho ako bariéra, ktorá bráni tureckým náletom na Islamský štát, a zdá sa, že ruské vzdušné sily ochraňujú v Sýrii radikálnych sunnitských militantov, citovala ho agentúra Reuters.
Zadržali aj Rusov
Pri záťahoch v rôznych častiach Turecka zadržalav stredu polícia 13 údajných militantov Islamského štátu vrátane troch Rusov. Zadržanie ďalších 59 podozrivých hlásili v utorok. Podľa polície však valná väčšina z nich nemala nič spoločné s istanbulským útokom.
Rusko má informácie, že všetci traja zadržaní ruskí občania mali kontakty na teroristické formácie v zahraničí alebo v nich aj bojovali. Turecká polícia trojicu Rusov zadržala v meste Antalya pre podozrenie z udržiavania kontaktov s Islamským štátom.
Zdroj z "ruského kompetentného rezortu" spresnil, že po jednom zo zadržaných Rusko vyhlásilo celoštátne a potom aj medzinárodné pátranie. Zvyšní dvaja z Ruska odišli z vlastnej vôle pred niekoľkými rokmi s tým, že idú na výcvik do niektorého zo štátov Blízkeho východu.
Agentúra Interfaxv v stredu citovala hovorkyňu ruského rezortu diplomacie Mariju Zacharovovú, ktorá v stredu na brífingu v Moskve spresnila, že trojica Rusov odmietla kontakt s ruskými diplomatmi. Uviedla však, že Rusko preveruje u tureckej strany okolnosti tohto prípadu.

Šli po horúcej stope
Nemenovaný zdroj v ruských silových štruktúrach v rozhovore pre Interfax upozornil na fakt, že krátko po atentáte v Istanbule podnikla turecká polícia sériu razií, pri ktorých zatkla okolo 70 ľudí, ktorí neboli bezprostrednými páchateľmi trestného činu.
"Zdá sa, že šli po horúcej stope (...) a tieto (zadržané) osoby boli sledované tureckými tajnými službami," uviedol zdroj a vyjadril údiv, že turecká polícia neprijala žiadne preventívne opatrenia, aby atentátu zabránila.
Útok nebol namierený proti Nemecku
Pri utorňajšom samovražednom bombovom útoku, ku ktorému došlo v centre Istanbulu neďaleko Modrej mešity a múzea Hagia Sofia - pamiatok hojne navštevovaných zahraničnými turistami, zahynulo desať nemeckých turistov a 15 osôb utrpelo zranenia.
V nemocničnom ošetrení zatiaľ zostáva 11 osôb vrátane deviatich nemeckých občanov, z ktorých dvaja sú vo vážnom stave.
Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere povedal, že zatiaľ neexistujú nijaké indície, ktoré by svedčili o tom, že samovražedný útočník si skupinu nemeckých turistov vybral zámerne.
"Na základe toho, čo zatiaľ vieme z vyšetrovania, nejestvujú žiadne indície, ktoré by naznačovali, že útok bol cielene vedený proti Nemcom," povedal Maiziere a zdôraznil, že útok nebude mať nijaký vplyv na úsilie Nemecka v boji proti svetovému terorizmu.