MEXIKO. Joaquín Guzmán prezývaný aj El Chapo, čo po španielsky znamená Krpček, sa do väznice Altiplano vrátil po šiestich mesiacoch na slobode. Jeho v poradí už druhý útek z väzenia zaznamenala kamera na jeho cele. Z najstráženejšieho väzenia sa dostal tunelom, ktorý viedol priamo do jeho sprchy v cele.
Hľadali ho pol roka, no po prvom úteku z väzenia v roku 2001 sa mu podarilo ukrývať pred spravodlivosťou dlhých 13 rokov.

Zvýšená ostraha
Jeho chytenie oznámil na Twitteri mexický prezident Enrique Peňa Nieto minulý piatok.
Od príchodu do väznice Altiplano je Guzmán už v ôsmej cele. Neustále náhodné presuny, zvýšená bezpečnosť a izolácia od ostatných spoluväzňov. Aj týmito opatreniami chcú mexické úrady dosiahnuť, aby šéf drogového kartelu Sinaloa neutiekol aj po tretí raz.
Podľa The Guardian boli cely vybavené elektronickými senzormi a pribudli priemyselné kamery. Podlahu spevnili oceľovým pletivom, ktoré by malo zmariť budovanie ďalších tunelov.
V nedeľu si prezreli zvýšené bezpečnostné opatrenia vo väznici aj niektorí vyšší úradníci, vrátane šéfa federálnej polície Enriqua Galinda a šéfa Národnej bezpečnostnej komisie Renata Salesa. „Podmienky vo väzení sú dnes v súlade s medzinárodnými štandardmi,“ potvrdila Národná bezpečnostná komisia po štvorhodinovej prehliadke.
Otázne je, čo zmôžu všetky tieto opatrenia voči Guzmánovej najväčšej zbrani, peniazom.

Mocné peniaze
Po Guzmánovom úteku v lete 2015 polícia zadržala asi dve desiatky ľudí, vrátane vtedajšieho riaditeľa väznice. Priemyselné kamery totiž zachytili, ako zamestnanci väznice pasívne sledujú Guzmána ako mizne za sprchovou prepážkou. Sprcha a WC sú totižto jediné miesta v cele, kde väzňom poskytuje trochu súkromia aj bezpečnostná kamera.
Guzmán zrejme získal plány, ktoré umožnili jeho komplicom vykopať tunel priamo do jeho cely. Tunelom viedla malá železnica, po ktorej sa na motocykli Guzmán prepravil 1,5 kilometra až pod obytný dom, do ktorého tunel ústil.
Zástupcovia Mexika jednajú s USA o možnom vydaní narkobaróna do Spojených štátov. Úradníci však varujú, že tento proces by mohol trvať 1 až 5 rokov.
Ako Al Capone
Ku Guzmánovmu návratu za mreže dopomohla jeho túžba po životopisnom filme. Polícia ho našla vďaka tomu, že sa skontaktoval s hercami a producentmi. Na úteku sa stretol s hercom Seanom Pennom, ktorý s obávaným narkobarónom natočil rozhovor. Sedemnásťminutové video publikoval portál Rolling Stones.
Podľa novinára a spisovateľa Roberta Saviana , ktorý sa vo svojej tvorbe zameriava predovšetkým na taliansku mafiu, Guzmánova túžba po sláve nie je žiadnym prekvapením: „Samozrejme, že chcel Guzmán o sebe natočiť film. (…) Máme tendenciu si myslieť, že kinematografia pozoruje kriminálne podsvetie, v skutočnosti je to presne naopak, kriminálny svet sleduje filmovú tvorbu.“
Podľa Saviana filmy o zločincoch sú pre mafiu inšpiráciou. „Mafiánski bossovia potrebujú vytvoriť obraz sily a pôvabu - ktorý im v skutočnosti chýba, pretože častokrát žijú ukrytí v podzemných skrýšach ako potkany – a film toto spraví možným.“
