VARŠAVA, BRATISLAVA. Poľská konzervatívna poslankyňa Krystyna Pawlowiczová po Novom roku hovorila o tom, že verejnoprávne médiá majú slúžiť vládcovi. V piatok na Facebooku ďakovala Viktorovi Orbánovi za ukážkovú ochranu národných záujmov a v pondelok vyzývala Poliakov, aby bojkotovali nemecké produkty.
Nemecko-poľské vzťahy sú na hrane po kritike európskeho komisára Günthera Oettingera za nový mediálny zákon, na základe ktorého vláda konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) zmenila šéfov verejnoprávneho rozhlasu a televízie. Médiá však ovládala aj predchádzajúca vláda.
Európska komisia má v stredu o Poľsku rokovať a rozhodnúť sa, či kroky novej vlády neporušujú európske dohovory a či bude mať vôbec krajina na spoločných zasadnutiach volebné právo.
Putinizácia politiky
Čo Únia vyčíta Poľsku?
- výmenu šéfov tajných služieb,
- nočnú raziu do centra kontrarozviedky NATO a výmenu šéfa,
- zmenu fungovania ústavného súdu,
- mediálny zákon a systém menovania šéfov verejnoprávnych médií.
Zničili Poľsko, nemajú právo nás kritizovať. Túto výčitku Nemecku včera adresoval poľský minister kultúry Piotr Glinski v rádiu Zet. Aj minister obrany Antoni Macierewicz povedal, že Nemecko nemá právo poúčať Poľsko „o demokracii a slobode“.
Podobne reagoval aj opozičný poslanec Pawel Kukiz: „Nacisti mi zabili v Auschwitzi dedka a preto nechcem, aby ma ich vnuci učili o demokracii,“ povedal podľa servera Wpolityce.pl.
Tvrdú kritiku si však vyslúžili z nemeckej strany aj Poliaci. Šéf europarlamentu Martin Schulz pre Frankfurter Allgemeine Zeitung označil dianie v Poľsku za „nebezpečnú putinizáciu politiky“. Poľský minister zahraničia si pre výroky predvolal aj nemeckého veľvyslanca.
Niektorí európski politici sa teraz snažia byť opatrní a najmä napätie medzi Nemcami a Poliakmi zmierniť. „Poliakov vo veľa veciach potrebujeme,“ povedal jeden zo zdrojov z EÚ pre Wall Street Journal.
Poľská podpora je pre EÚ kľúčová najmä v otázke migrácie či rokovania o tom, či súčasťou Únie zostane Veľká Británia.
Konanie na ochranu právneho štátu, ktorým sa eurokomisári Poľsku vyhrážali, doteraz nikdy nevyužili a hociktorá krajina okrem Poľska ho môže vetovať. Veto prisľúbil napríklad maďarský premiér Viktor Orbán, za čo si vyslúžil poďakovanie práve od poslankyne Pawlowiczovej.
