VARŠAVA. Predsedníčka novej poľskej pravicovej vlády Beata Szydlová v utorok povedala, že Poľsko je pripravené prijať tento rok štyristo utečencov v rámci relokačného programu Európskej únie. Informovala o tom tlačová agentúra AP.
Predchádzajúca liberálna vláda súhlasila s prijatím približne 7-tisíc utečencov počas najbližších dvoch či troch rokov v rámci relokačného programu EÚ. Program ráta s prerozdelením časti z vyše jedného milióna migrantov, ktorí dorazili do únie vlani.
Szydlová v utorok povedala, že jej vláda bude rešpektovať vyhlásenia svojich predchodcov a je pripravená podieľať sa na prerozdelení utečencov a prijať žiadateľov o azyl.
Podľa jej slov sa však ešte uvidí, či sú nejakí utečenci pripravení prísť do Poľska.
Ako s rovnocennými partnermi
Zároveň povedala, že jej záleží na dobrých vzťahoch s Nemeckom, očakáva však, že susedná krajina bude s Poliakmi diskutovať ako s rovnocennými partnermi.
Podľa agentúry DPA týmto spôsobom prvýkrát zaujala stanovisko ku kritike zo strany Nemecka a Bruselu, ktorej predmetom je politika novej konzervatívnej vlády v Poľsku.
"Je to náš ekonomický partner, je to predovšetkým náš sused," povedala Szydlová o Nemecku počas vystúpenia vo Varšave.
Podpredseda poľskej vlády a minister kultúry Piotr Glinski však v predošlom rozhovore tvrdil, že Nemci budú mať "ešte niekoľko generácií menšie právo" kritizovať Poľsko vzhľadom na ich historickú vinu z druhej svetovej vojny, podotýka DPA.
Návšteva z Nemecka
Poľský minister zahraničných vecí Witold Waszczykowski si v pondelok predvolal nemeckého veľvyslanca vo Varšave, aby s ním hovoril o "protipoľských vyjadreniach niektorých nemeckých politikov". Zdôraznil však, že nie je možné hovoriť o napätí v nemecko-poľských vzťahoch, ale skôr o problémoch v komunikácii.
Nemecká vláda medzitým oznámila, že minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier by mal čoskoro vycestovať do Poľska, čo Szydlová v utorok označila za "dobré znamenie". Poľská premiérka zároveň potvrdila, že "zhruba o mesiac" plánuje uskutočniť návštevu Berlína.
Nezhody medzi Berlínom a Varšavou sa objavujú v súvislosti s legislatívnymi zmenami, ktoré v Poľsku presadzuje vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS). Ide v prvom rade o zmeny vo fungovaní ústavného súdu, ktoré podľa kritikov narúšajú systém deľby štátnej moci, ako aj o zákon o verejnoprávnych médiách.