ISTANBUL. Desať ľudí zahynulo a pätnásť utrpelo zranenia pri samovražednom atentáte, ku ktorému došlo na Námestí sultána Ahmeda (Sultanahmet) v centre tureckého mesta Istanbul neďaleko Modrej mešity hojne navštevovanej zahraničnými turistami.
Turecký premiér Ahmet Davutoglu potvrdil, že všetci desiati zabití boli cudzinci. Zdroje z jeho kancelárie predtým uviedli, že deviati zo zabitých boli nemeckými občanmi.
Davutoglu v tejto súvislosti telefonoval s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, ktorú informoval o vývoji okolo tragického incidentu a ktorej v mene tureckej vlády vyjadril sústrasť.
Predseda tureckej vlády tiež kancelárke povedal, že vyšetrovanie útoku, ktorý má podľa doterajších zistení na svedomí sýrsky občan, bude prebiehať v spolupráci tureckých a nemeckých úradov. Napísala to agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje z kancelárie tureckého premiéra.

Atentátnikom bol Sýrčan
Turecké tajné služby podľa Davutogla zistili, že útočníkom bol 28-ročný Sýrčan s napojením na extrémistov z Islamského štátu.
Čo vieme?
- atentátnik sa odpálil na námestí Sultanahmet
- zomrelo desať ľudí a pätnásť je zranených
- väčšina z obetí sú Nemci
- zranenia utrpelo aj šesť Nemcov, jeden Nór a Peruánec
- útočníkom bol 28-ročný Nabil Fadli
- k zodpovednosti sa zatiaľ nikto neprihlásil
- úrady podozrievajú Islamský štát
Premiér sa zaviazal, že Ankara odhalí osoby, ktoré útočníka inštruovali, a potrestá ich. Potvrdil okrem toho, že boj Turecka proti džihádistom bude pokračovať.
Podľa skoršieho vyjadrenia podpredsedu tureckej vlády Numana Kurtulmuša bol samovražedným útočníkom sýrsky občan narodený v roku 1988. Kurtulmuš neskôr doplnil, že útočník nebol na tureckom zozname sledovaných podozrivých militantov.
Polícia sa podľa neho domnieva, že do Turecka pricestoval iba krátko pred útokom zo Sýrie. Podľa častí tela nájdených na mieste činu ho identifikovali ako Nabila Fadliho, 28-ročného občana Sýrie, ktorý sa narodil v Saudskej Arábii.
"Odsudzujem teroristický čin v Istanbule, ktorý bol vyhodnotený ako útok samovražedného atentátnika sýrskeho pôvodu. Žiaľ, máme desať mŕtvych vrátane tureckých občanov a cudzincov... ďalších 15 ľudí utrpelo zranenia," uviedol prezident Erdogan vo svojej prvej reakcii na stretnutí s tureckými veľvyslancami v Ankare, ktoré v priamom prenose odvysielala turecká televízia.
K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil.

Zranení turisti
Medzi najmenej 15 zranenými je podľa premiéra Davutogla väčšina Nemcov.Zranenie utrpel aj jeden turista z Nórska a Peru, informuje turecká agentúra Dogan.Podľa tureckého vicepremiéra sú dvaja z 15 zranených vo vážnom stave.
Nemecko varovalo svojich občanov, aby sa v Istanbule nezdržiavali v skupinách ľudí pred turistickými pamiatkami. Nemecké ministerstvo zahraničných vecí zároveň na svojej internetovej stránke upozornilo, že v celom Turecku sa očakávajú ďalšie násilnosti a "teroristické útoky".
Ministerstvo zároveň vyzvalo nemeckých turistov, aby sa v Turecku nezúčastňovali demonštrácií a zhromaždení, najmä vo veľkých mestách.
Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier v utorok večer oznámil, že pri útoku zahynulo osem Nemcov a deväť ďalších utrpelo zranenia, z toho viacerí vážne.
Steinmeier pred novinármi v Berlíne hovoril o "chvíľach smútku, hnevu a zdesenia". "Už mnoho rokov nás, Nemcov, terorizmus nezasiahol tak vážne ako v utorok v Istanbule," vyhlásil s ubezpečením, že Nemecko sa nenechá zastrašiť vraždením a násilím.
Vláda Peru medzitým potvrdila jedného mŕtveho a jedného zraneného občana tejto juhoamerickej krajiny.
Peruánska ministerka zahraničných vecí Ana María Sánchezová na tlačovej konferencii v Lime oznámila, že medzi zabitými pri samovražednom útoku v Istanbule je aj peruánsky turista, pričom k zraneným patrí jedna žena z Peru.
Nórska televízia TV2 priniesla vyjadrenie 59-ročného Nóra, ktorému pri explózii úlomok zranil koleno a ktorého previezli do miestnej nemocnice, kde sa podrobí operácii. Na mieste útoku bol s manželkou, ktorá vyviazla bez zranení.
Juhokórejské ministerstvo zahraničných vecí prostredníctvom krátkej textovej správy uviedlo, že jeden občan Južnej Kórey utrpel pri výbuchu ľahké zranenie prsta.
Mohutný výbuch a sanitky
Svedkovia pre televíznu stanicu CNN Türk uviedli, že počuli mohutný výbuch, po ktorom začali na námestie prichádzať policajné autá a sanitky.
Ďalší očitý svedok pre agentúru Reuters uviedol, že na mieste výbuchu videl časti ľudského tela. Štátna televízia TRT uviedla, že výbuch pravdepodobne spôsobil samovražedný atentátnik.
Svedok, ktorý bol v čase výbuchu v kancelárii neďaleko Námestia sultána Ahmeda uviedol, že po explózii videl na zemi ležať niekoľko ľudí. "Ťažko povedať, či boli živí, alebo mŕtvi. Okolité budovy sa pri výbuchu otriasali," uviedol svedok.
"Explózia bola hlasná a zem sa otriasla. Cítiť bolo veľmi ťažký zápach,“ opísala agentúre AFP situáciu nemecká turistka Caroline.
"S dcérou sme začali rýchlo utekať. Išli sme do neďalekej budovy a zostali sme tam pol hodinu. Bolo to naozaj desivé," dodala.
Ministerstvo je v kontakte s úradmi
V kontakte s tureckými úradmi je aj slovenské ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí. Ako informoval hovorca rezortu zahraničia Peter Stano, turecká strana stále zhromažďuje presné údaje o počte obetí a zranených, zabezpečuje miesto výbuchu, a preto zatiaľ nie sú k dispozícii podrobnejšie informácie.
"Podľa našich odhadov v Istanbule dlhodobo žije niekoľko desiatok slovenských občanov - najmä Sloveniek, ktoré sa vydali za tureckých občanov, ale presné štatistiky neexistujú, keďže ľudia nemajú povinnosť hlásiť nám, kde sa zdržiavajú, žijú alebo pracujú," uviedol Stano s tým, že podľa údajov registračného formulára by mali byť v tomto čase v Turecku traja Slováci.
"Ale to sú len tí, ktorí sa dobrovoľne zaregistrovali. Zo skúseností vieme, že reálne počty bývajú vyššie," zdôraznil Stano.

Situácia sa vyostrila po atentáte v Suruči
Situácia v Turecku sa výrazne vyostrila po 20. júli minulého roku, keď sa v meste Suruč odohral bombový útok na zhromaždenie kurdských a prokurdských aktivistov, ktorí mali vycestovať do sýrskeho mesta Kobané a zapojiť sa tam do rekonštrukčných prác.
Represívne zákroky proti bunkám militantov podozrivých zo sympatií k extrémistickej organizácii Islamský štát však turecké bezpečnostné zložky zintenzívnili najmä po dvoch súbežných samovražedných atentátoch, ktorých terčom bolo 10. októbra zhromaždenie prokurdských a občianskych aktivistov v Ankare.
Oba útoky si vyžiadali približne 130 obetí. Z atentátov, ktoré sú označované za najzávažnejšie v novodobých dejinách krajiny, je podozrievaný práve Islamský štát.
Loading
...
Sutlanahmet v Istanbule
Ide o jednu z turistami najnavštevovanejších istanbulských štvrtí. Nachádza sa na nej najznámejšie námestie v meste. Sú tam aj najväčšie istanbulské pamiatky ako Hagia Sofia, Modrá mešita, či Veľký bazár.V minulosti tam prišlo k viacerým samovražedným teroristickým útokom. Presne pred rokom sa tam odpálila samovražedná útočníčka. Zabila pritom jedného policajta. Patrila k zakázanej tureckej krajne ľavicovej strane.