DAMASK. Najmenej 400 civilistov zo sýrskeho mesta Madájá, ktoré už šesť mesiacov oblieha armáda lojálna prezidentovi Bašárovi Asadovi a a bojovníkmi z libanonského šiitského hnutia Hizballáh, by v utorok mali evakuovať kvôli závažným zdravotným problémom súvisiacim s ich podvýživou a inými chorobami.
S odvolaním sa na zdroje OSN o tom na svojej internetovej stránke informoval francúzsky časopis L'Express.

Vojnový zločin
Na základe dohody bojujúcich strán v pondelok do mesta Madájá vstúpil konvoj pozostávajúci zo 44 kamiónov, ktoré obyvateľov obliehaného mesta doviezli potraviny, lieky, oblečenie a prikrývky. Ide o prvú zásielku od októbra, pričom ďalšia sa očakáva vo štvrtok.
Celý obsah humanitárneho konvoja je už rozdistribuovaný medzi obyvateľov. Oznámila to agentúra DPA. Vedúci humanitárnych operácií OSN Stephen O'Brien v pondelok na tlačovej konferencii uviedol, že v meste sú stovky ľudí, ktorým hrozí smrť hladom, pričom 400 z nich treba evakuovať okamžite.
Podľa mimovládnej organizácie Lekári bez hraníc od 1. decembra zomrelo v Madáji od hladu 28 ľudí. Situáciou v obkľúčených sýrskych mestách sa nedávno na svojom neverejnom zasadnutí zaoberala na úrovni veľvyslancov aj Bezpečnostná rada OSN.
Španielsky diplomat Roman Ozargun Marchesi na schôdzke pripomenul, že "blokáda (civilného obyvateľstva) s cieľom vyhladovať ho je vojnový zločin". Predpokladá sa, že sýrska armáda, ale aj povstalci takto v obliehaných mestách "uväznili" asi 400-tisíc civilistov.
Loading
...
Zúfalá situácia
Samotní obyvatelia Madáje označujú svoju situáciu za zúfalú. Niektorí už 15 dní jedia len polievku, iní chytajú mačky alebo jedia zvyšky potravín nájdené v odpadkoch či trávu.
"Prosili sme vojakov o jedlo, ale odmietli nás," uviedol podľa L'Express jeden z obyvateľov mesta. "Naše deti preplačú celé noci, nie sme schopní nájsť niečo, čo by sme im dali jesť," povedala jedna zo žien, podľa ktorej ľudia od hladu omdlievajú, trpia anémiou a inými zdravotnými problémami.
Svetová zdravotnícka organizácia požiadala sýrsku vládu o povolenie vyslať do obliehaného mesta mobilné nemocnice a tímy lekárov a zdravotníkov, aby na mieste posúdili rozsah podvýživy obyvateľov mesta.

Znepokojená WHO
Predstaviteľka WHO v Damasku Elizabeth Hoffová, ktorá v pondelok zavítala do Madáje, uviedla, že WHO potrebuje na mieste posúdiť a vyhodnotiť situáciu v 42-tisícovom meste. Dodala, že podľa tvrdenia miestneho lekára asi 300-400 ľudí naliehavo potrebuje špeciálnu lekársku starostlivosť. WHO sa tiež chce ubezpečiť, že sa humanitárna pomoc skutočne dostane k ľuďom v núdzi.
"Som veľmi znepokojená," uviedla Hoffová. "Poslala som žiadosť (sýrskym) úradom, aby sa tam dostalo viac zásielok (humanitárnej pomoci)," spresnila s tým, že sa na sýrske vedenie obrátila so žiadosťou povoliť vyslanie mobilných nemocníc a lekárskych tímov.
Na humanitárnu pomoc prispela aj Európska únia. "Musíme zabrániť hladovaniu a ďalšiemu utrpeniu. Opätovne zdôrazňujem nevyhnutnosť prístupu humanitárnej pomoci, ktorá musí byť poskytovaná bezpodmienečne, aby organizácie ... mohli prinášať životne dôležitú pomoc v podobe potravín a liekov pre tých najzraniteľnejších," uviedol v tejto súvislosti eurokomisár zodpovedný za humanitárnu pomoc a krízové riadenie Christos Stylianidis.
Loading
...
Operácia potrvá niekoľko dní
Okrem Madáje dopravilo ďalších 21 kamiónov pomoc pre obyvateľov šiitských dedín Fúa a Kafarjá v provincii Idlib, ktoré obliehajú protivládni povstalci bojujúci za zvrhnutie prezidenta Bašára Asada.
Šéfka sýrskeho Červeného kríža Marianne Gasserová informovala, že táto humanitárna operácia by mala trvať ešte niekoľko dní. Vyhlásila, že ide o pozitívny zvrat, ale dodala, že by nemalo zostať len pri distribúcii potravín a liekov.
Zdôraznila, že treba zabezpečiť pravidelný prístup do obliehaných zón, čo žiadajú aj USA, Británia a Francúzsko.