WASHINGTON, BRATISLAVA. Zlepšenie vzťahov s Kubou, dohoda s Iránom, ale aj kontroverzná zdravotnícka reforma. Necelý rok predtým, ako Barack Obama definitívne opustí Biely dom, sa mnohí začínajú pýtať, aký odkaz zostane po 44. prezidentovi USA.
Niečo Obama naznačí v utorok vo svojej očakávanej Správe o stave únie. Bude jeho poslednou.
Na splnenie aspoň niektorých predvolebných sľubov má čas už len do decembra. A hoci demokrat Obama čelí v Kongrese prevahe republikánov, viaceré z priorít by sa mu ešte mohlo podariť uzavrieť. Analytici očakávajú, že sa zameria najmä na zahraničnopolitické problémy. V mnohých prípadoch je pritom odhodlaný ísť aj proti republikánskej väčšine.
Kuba aj poslušný Irán
Ešte pred pár rokmi bolo niečo podobné nepredstaviteľné. Napriek tomu, že Kuba v rebríčkoch brutálnych režimov už dlhé roky nefiguruje na popredných miestach, pre USA bol tamojší režim desaťročia jedným z najhorších.
V apríli sa to zmenilo. Obama si na summite latinskoamerických lídrov priamo pred televíznymi kamerami sadol za jeden stôl s kubánskym vodcom Raúlom Castrom.
Zlepšenie vzťahov s Kubou bude pravdepodobne najhmatateľnejším odkazom po Obamovi. Po tom, ako Američania v Havane prvýkrát od roku 1961 otvorili diplomatické zastúpenie, musia obe strany doladiť ešte ďalšie detaily.
Na revolučné zlepšenie vzťahov s Havanou však už Obama nemá čas. Zrušenie obchodného embarga stále neprichádza do úvahy – aj pre Kongres, kde je na podobné zmeny potrebná väčšina, ktorú Obama nemá. Proces je však už naštartovaný a prakticky nezvrátiteľný.
Niečo podobné platí o Iráne. Podpis prelomovej dohody s islamskou republikou bola pre Obamu priorita. Ďalší posun v nej však už pravdepodobne zostane na pleciach Obamových nástupcov. Ak by sa prezidentom stal republikán, je možné, že Washington od dohody odstúpi.
Najtvrdší oriešok: Sýria
Až donedávna to bolo pre Obamu absolútne tabu – reč je o nasadení pozemných jednotiek v Sýrii v boji proti Islamskému štátu. V októbri však prezident trochu otočil, keď vyhlásil, že priamo do Sýrie vysiela 50 príslušníkov špeciálnych jednotiek. Analytici sa to však stále zdráhajú označiť za zapojenie sa do pozemných operácií v krajine.