WASHINGTON, BRATISLAVA. Asim Thabit Abdulláh al-Kaláki bol väznený v Guantáname jedenásť rokov. Do amerického väzenia na Kube sa dostal medzi prvými, pár mesiacov po útokoch z 11. septembra 2001, kedže slúžil v armádnej brigáde Usámu bin Ládina. K súdu sa však nikdy nedostal a v snahe väzenie zatvoriť ho v roku 2014 presunuli do Kazachstanu.
Tam pre zdravotné komplikácie, ktoré mu vznikli aj pre mučenie a zlé zaobchádzanie, zomrel. Žil totiž v izolácii a takmer bez pomoci.
V americkom väzení, ktoré je známe neľudským zaobchádzaním aj s väzňami, ktorí neboli za činy odsúdení, zostáva stále 104 trestancov. Americký prezident Barack Obama sľuboval jeho zatvorenie už v roku 2008, teraz jeho poradca tvrdí, že to stihne do konca volebného obdobia (január 2017).
"Cíti povinnosť voči budúcemu prezidentovi. Napraví to, aby ostatní nemuseli byť konfrontovaní s rovnakými výzvami," povedal v rozhovore pre Fox šéf Obamovho štábu Denis McDonough. Jeho snahe môže zabrániť Kongres, Obama však môže na presadenie zákona využiť aj ďalšie právomoci.
Prepustení väzni však často končia v iných krajinách bez integrácie, izolovaní, so zdravotnými problémami a niektorí z nich sa vracajú k terorizmu.
Sú aj na Slovensku
Do ktorých krajín presunuli najviac väzňov z Guantánama?
- Afganistan 203 ľudí
- Saudská Arábia 124
- Pakistan 63
- Jemen 22
- Alžírsko 17
- Británia 15
- Maroko 13
- Kuvajt 12
- Sudán 12
- Tadžikistan 11
- Albánsko 11
- Omán 10
- Kazachstan 9
- Francúzsko 9
- Slovensko 8
Väzenie na Kube zriadili presne pred 14 rokmi počas vlády Georgea W. Busha na zadržiavanie a vypočúvanie nebezpečných zločincov a teroristov. Išlo o reakciu na útoky na WTC v New Yorku. Celkovo v zariadení zadržiavali asi 780 mužov, väčšinu z nich už presunuli do iných zariadení, alebo pre nedostatok dôkazov či nevinu prerozdelili do 56 krajín.