MEXICO CITY, BRATISLAVA. Luxusné párty s platenými spoločníčkami, osobitná strava, výhody, ktoré sú pre ostatných väzňov nedostupné.
Mexické väzenie nebolo pre Joaquína Guzmána, šéfa najväčšieho mexického drogového kartelu Sinaloa známeho pod prezývkou El Chapo (Drobec), až takým nepríjemným miestom.
Už dvakrát sa mu podarilo z väzenia ujsť. Raz ho odtiahli na vozíku so špinavou bielizňou, druhýkrát pre neho vykopali tunel. V piatok najhľadanejšieho muža Ameriky chytili tretíkrát.
Tentokrát už pre neho pobyt za mrežami takým príjemným byť nemusí. Hrozí mu totiž to jediné, čoho sa narkobaróni skutočne boja – vydanie do Spojených štátov.
Mexické úrady priznávajú, že by mohli súhlasiť s vydaním. Tvrdia to tri zdroje agentúry Bloomberg z vládneho prostredia, definitívne musí rozhodnúť súd. Američania ho chcú súdiť za najmenej sedem zločinov, z úkladnej vraždy, únosov, prania špinavých peňazí či z distribúcie drog.

O tristo rokov
Ešte v roku 2014 pritom mexický generálny prokurátor hovoril, že ho Američanom vydajú až po tom, ako si Guzmán odsedí svoj trest v Mexiku, teda „o takých tristo až štyristo rokov“. Guzmánov útek z júla minulého roka však všetko zmenil.
Bola to totiž veľmi nepríjemná správa pre prezidenta Enriqueho Peňu Nieta, ktorý si kampaň postavil na sľuboch o boji proti drogovým kartelom a Guzmánovo zatknutie v roku 2014 po trinástich rokoch na úteku prezentoval ako osobný úspech. Guzmánov útek však ukázal, že kartel má podplatených ľudí na mnohých vysokých pozíciách.
Guzmán si to môže dovoliť, riadi zrejme najväčší drogový kartel v histórii, väčší ako kartel Kolumbijčana Pabla Escobara z 80. a 90. rokov.
Sinaloa predáva kolumbijský kokaín v Spojených štátoch (dovezie až štvrtinu nelegálny drog, ktoré prekročia americko-mexickú hranicu) ale aj v Európe či v Ázii. Podľa konzervatívnych odhadov ročne zarobí asi tri miliardy dolárov, Forbes odhaduje Guzmánov majetok na miliardu dolárov.
Podobne ako iní narkobaróni, aj Guzmán je v okolí svojho rodiska stále populárny. Skladajú o ňom dokonca oslavné piesne. „Viac dôverujem Chapovi Guzmánovi ako našej vláde, ktorá pred ľuďmi schováva pravdu,“ vyhlásila ešte v roku 2012 známa mexická herečka Kate del Castillo.
Tá bola s Guzmánov v kontakte aj v posledných mesiacoch, keď bol na úteku. Spojila ho dokonca so známym americkým hercom Seanom Pennom, ktorý s nim urobil rozhovor pre časopis Rolling Stones. Ten vyšiel v sobotu.
„Svojim spôsobom sa mi páčila reputácia, ktorú si Guzmán vytvoril,“ napísal o narkobarónovi Penn. „Na rozdiel od mnohých svojich konkurentov je El Chapo v prvom rade obchodník, k násiliu sa uchyľuje až vtedy, keď už nie je iná možnosť.

Sen o filme
Guzmán je pritom zásadným hráčom v konflikte, ktorí prirovnávajú k občianskej vojny. Pri bojoch s kartelmi v posledných rokoch zomrelo asi sto tisíc ľudí, kartel Sinaloa urobil z pohraničného Ciudadu Juarez hlavné mesto vrážd, keď tu bojoval o vplyv nad pašeráckymi cestami.
Guzmán sa podľa mexickej prokurátorky Arely Gómezovej snažil, aby vznikol film o ňom. Životopis o tom, ako sa z pouličného predavača pomarančov dostal na zoznam najbohatších ľudí sveta. Akási mexická verzia seriálu Narcos, ktorý popisuje Escobarov kartel.
Do svojho úkrytu si pozýval aj hercov, ktorým ponúkal úlohy. Práve tieto stretnutia k nemu doviedli aj vyšetrovateľov. Pri pátraní pomohlo aj Pennovo stretnutie z októbra, aj keď herec nezverejnil, kde sa rozhovor odohral.

Krvavý boj o moc
Otázne ostáva, čo znamená Guzmánovo zatknutie pre mexickú vojnu s kartelmi. Kým ostane v Mexiku, nič sa nezmení, kartel zrejme bude riadiť aj spoza mreží.
„Keď Guzmána chytili v roku 2014, obchod medzi americkými skupinami a kartelom Sinaloa pokračoval tak ako dovtedy,“ cituje Guardian mexického profesora Marína Gabriela Barróna Cruza z Národného inštitútu pre výskum väzenských záležitostí. „Ak ho však vydajú do Spojených štátov, veci by sa mohli zmeniť. Všetko bude záležať od schopnosti kartelu prispôsobiť sa.“
Guzmán už vie, že tentokrát je iné, napísal pre Guardian dokumentarista Angus Macqueen, ktorý o narkobarónovi natočil film. „Vyzerá ako zlomený muž, nevidno na ňom ani náznak odhodlania, ako tomu bolo pri predošlých zatknutiach,“ popisuje zábery Guzmána, ktorého v piatok úrady ukázali aj novinárom.
Nepredpokladá, že Guzmánovo zatknutie bude nutne znamenať aj koniec kartelu Sinaloa. Ten je vraj väčší ako jeho líder.
Vypukne v ňom však boj o moc a nové vedenie bude musieť ubrániť aj svoje doterajšie pozície. „Boj o následníctvo vyprodukuje len ďalšie telá na uliciach,“ tvrdí Macqueen.
Mexická vojna s kartelmi sa tak nekončí, len svet možno spozná jej nové tváre.