BRATISLAVA. Na literárnom trhu nastal paradox: kniha, o ktorej sa hovorí ako o jednej z najočakávanejších publikácií roka, vôbec nie je novinkou. Aj literárni kritici priznávajú, že ani zďaleka nie je veľdielom, skôr podpriemerným pamfletom popleteného autora.
Mein Kampf, kniha, v ktorej Adolf Hilter popisuje svoju nacisticikú ideológiu, však priťahuje takú pozornosť, ako máloktorá iná. Na pulty nemeckých kníhkupectiev sa v piatok dostala po sedemdesiatich rokoch.
Autorské práva na knihu doteraz držalo Bavorsko, ktoré sa ju rozhodlo celé desaťročia nevydať z úcty k obetiam holokaustu. Práva však po sedemdesiatich rokoch od smrti autora vypršali a voľnému šíreniu tak už nič nebráni.
Mein Kampf si to nezaslúži
Jediné výtlačky Hitlerovej knihy, ktoré sa ešte donedávna dali v Nemecku kúpiť, boli tie, ktoré vyšli ešte pred alebo počas druhej svetovej vojny. Dostupné boli aj preklady, ktoré vyšli v zahraničí, text sa dal nájsť i na internete.
Vydanie, ktoré bude po novom v krajine dostupné sa však od toho pôvodného bude líšiť. Zatiaľ čo verzia knihy, ktorá sa v Nemecku predávala pred desiatkami rokov, bola len surovým textom autora, v novom vydaní budú Hitlerove state dopĺňať kritické poznámky historikov či psychológov.
Na novej verzii knihy pracoval Inštitút modernej histórie v Mníchove od roku 2009. „Komentáre poskytujú ďalšie informácie o postavách a vysvetľujú Hitlerovu demagógiu,“ cituje Deutsche Welle šéfa inštitútu Andreasa Wirschinga.
Má takmer dve tisícky strán a stojí 59 eur. Mein Kampf je sčasti biografickým dielom Adolfa Hitlera načrtujúce ideológiu, ktorá sa neskôr stala základom pre nacizmus.
Písať ju začal v roku 1924 vo väzení, kam sa dostal po neúspešnom pokuse o prevrat. Keď sa dostal k moci, dostalo sa toto "dielo" prakticky do každej nemeckej rodiny.