MADÁJA, BRATISLAVA. Jedia trávu, listy rastlín, niektorí z nich dokonca aj svoje domáce zvieratá. Bábätká dostávajú miesto mlieka slanú vodu. Ryža sa predáva na gramy - celý kilogram by si totiž obyvatelia sýrskeho mesta Madája dovoliť nemohli. Stál by ich takmer 270 eur.
Podľa lekárov, ktorí v meste pracujú, je v Madáji zomieranie od hladu takmer každodennou záležitosťou. To všetko kvôli niekoľkomesačnému obliehaniu mesta silami, ktoré podporujú Bašára al-Asada.
Sýrska vláda však konečne sľúbila, že do Madáje pustí humnitárnych pracovníkov.
Pešiaci v komplikovanej hre
Ak v meste ľudia zostanú, hrozí im smrť vyhladovaním - ak sa však rozhodnú utiecť, zrejme ich zastrelia militanti alebo zomrú pri výbuchu míny, ktoré v blízkosti Madáje nastražili.
Sily, ktoré podporujú sýrskeho prezidenta obliehajú mesto neďaleko hraníc s Libanonom už od júla.
Obyvatelia Madáje si myslia, že ich proassadovské sily trestajú za niečo, s čím nemajú nič spoločné - za udalosti, ktoré sa udiali na jar minulého roku. Protivládne jednotky vtedy obsadili územie v provincii Idlib na severozápade Sýrie, ktoré predtým podliehalo práve Assadovmu režimu. Mestá Fuá a Kafarjá obliehajú podobne, ako assadovci Madáju.
Podľa denníku Guardian o sebe obyvatelia Madáje hovoria ako o “pešiakoch, ktorí sú zapletení do komplikovanej hry moci”.
Obliehanie mesta už trvá takmer dvesto dní. Odkedy naposledy povolili pomocným silám, aby vstúpili do mesta, uplynuli celé mesiace. Rapídne sa podmienky zhoršili v posledných týždňoch.
Horšie ako preháňanie
“Či už ste muž, žena alebo dieťa, či máte sedemdesiat alebo dvadsať rokov, stratili ste pätnásť kilogramov svojej pôvodnej váhy,” hovorí Ibrahim Abbass, obyvateľ mesta. “Nevidíte dieťa, ktorého oči nie sú vpadnuté, vidíte v nich hlad,” hovorí pre britský denník Guardian.
Ceny stúpli prakticky pri všetkých potravinách. Také sumy ako za ryžu zaplatia obyvatelia mesta aj za šošovicu či cukor - teda ak sa im podarí nájsť niekoho, kto ich má a je ochotný predávať.
Sýrsko-americký lekár Ammar Ghanem, ktorý v blízkosti mesta vyrástol a kontaktoval svoju rodinu, ktorá sa v Madáji stále nachádza, pre BBC hovorí, že “v poslednej dobe tam ľudia dokonca chytajú mačky a psy, aby ich mohli zjesť”.
Obyvatelia mesta na výmenu za jedlo núkajú všetko, čo vlastnia - dokonca aj vlastné autá. Tie však majú len tí bohatší: chudobní ľudia na transport používali bicykle.
“Madája nie je na pokraji humanitárnej katastrofy, ona už sama je humanitárnou katastrofou,” hovorí pre Guardian zdravotník v poľnej nemocnici v meste. “Pohľad na ulicu je desivý, desivý. Vieme, že ľudia si myslia, že preháňame, ale verte mi, je to ešte horšie ako preháňanie.”
Pomoc má prísť v pondelok
Organizácia Save the Children vo štvrtok varovala svet, že ak sa situácia v blízkej dobe nezmení, zomieranie v Madáji bude pokračovať. “Ak sa do Madáje okamžite nedostanú potraviny, lieky, palivo a iná nevyhnutná pomoc, v priebehu nasledujúcich týždňov zomrú aj ďalšie deti,” varovala.
Teraz však sýrska vláda po kampani svetových médií a humanitných organizácií, ktoré o podmienkach v meste informovali, sľubuje, že do mesta konečne plánuje pustiť humanitárnu pomoc.
Pracovníci Svetového potravinového programu pre BBC hovoria, že 40-tisíc obyvateľov Madáje by mali pomoc doručiť v pondelok.
Okrem vstupu do Madáje im sýrska vláda sľúbila aj vstup do miest Fúa a Kafarjá, ktoré ešte stále obliehajú rebeli.