HAVANA, BRATISLAVA. Musia prejsť cez deväť krajín, cez pašerákov, skorumpovaných úradníkov, ozbrojených partizánov aj džungľu plnú kobier a banditov. Tisíce kubánskych utečencov sú zase zaseknutých na zatvorených nikaragujských hraniciach. Počet Kubáncov, ktorí sa snažia dostať do Spojených štátov, v posledných týždňoch narastá.
Obávajú sa totiž, že lepšie vzťahy s USA im môžu odobrať štatút utečenca, vďaka ktorému môžu získať v Spojených štátoch trvalý pobyt.
Právo suchej nohy
Ramón Pérez sa s jedenástimi ďalšími Kubáncami a so psom plavil šesť dní, kým ich provizórna loďka nezastavila na pláži v Miami. Takmer sa potopili, zasiahla ich búrka a zásoby jedla minuli už štvrtý deň.
„Teraz, keď som tu, chcem pracovať. Aby som posielal peniaze rodine na lepší život...“ hovorí Pérez pre denník Guardian. Je však jedným z mála, ktorému sa podarí dostať na americké pobrežie touto kratšou cestou.
Za posledný rok podľa Sun Sentinelu prišlo do USA ilegálne asi 45-tisíc Kubáncov. Len od októbra chytila floridská pobrežná hliadka asi 1400 utečencov. Na rozdiel od Péreza však v krajine zostať nemôžu – ak ich chytia na mori, vrátia ich na Kubu. Na základe americkej politiky „wet foot, dry foot (mokrá noha, suchá noha) majú právo na štatút utečenca a neskôr na trvalý pobyt len tí, ktorí sa dostanú na americké pobrežie.
Mnohí preto využívajú služby pašerákov a prekonajú asi osemtisíc kilometrov dlhú trasu, aby sa dostali do Spojených štátov. Florida je vzdialená od Kuby asi 150 kilometrov.

Inštrukcie za úplatok
Podľa servera Qcostarica.com si pašeráci, tzv. kojoti, účtujú za túto cestu sedem- až desaťtisíc dolárov. Pašeráci majú sieť kontaktov po celej Strednej Amerike. Prvým krokom pre kubánskych utečencov je odletieť do Ekvádora, kam Kubánci nepotrebujú víza.
Pri príchode dostávajú SIM-kartu a informácie s kontaktmi v ďalších krajinách, cez ktoré budú prechádzať.