NEW YORK. Rozhodnutie Saudskej Arábie prerušiť diplomatické styky s Iránom neovplyvní jej snahy zabezpečiť mier v Sýrii a Jemene a nemalo by mať žiaden dopad na nadchádzajúce rokovania, povedal v utorok saudskoarabský veľvyslanec pri OSN, Abdalláh al-Mualimí v sídle OSN v New Yorku.
Saudská Arábie podporuje sýrsku opozíciu. Najbližšie rokovania o Sýrii by sa mali uskutočniť 25. januára v Ženeve a Irán, ktorý podporuje sýrskeho prezidenta Bašára Asada, zatiaľ nepovedal, či sa na nich zúčastní.
Prečítajte si tiež komentár Matúša Krčmárika
Zodpovednosť pripisujú Iránu
"Z našej strany by to nemalo mať žiaden dopad, pretože budeme pokračovať veľmi usilovne v podpore mierových snáh v Sýrii, v Jemene," citovala jeho slová k reportérom agentúra Reuters.
"Zúčastníme sa na ďalších sýrskych rokovaniach a nebudeme ich bojkotovať kvôli Iránu alebo komukoľvek inému."
"Iránci, ešte pred prerušením diplomatických vzťahov, neboli veľmi nápomocní, neboli veľmi pozitívni v týchto mierových snahách," dodal.
Zodpovednosť za prerušenie diplomatických vzťahov pripísal Iránu, ktorý obvinil zo zasahovania do vnútorných záležitostí Saudskej Arábie a ďalších arabských krajín. Dodal, že vzťahy by mohli byť obnovené, ak sa Irán rozhodne "ukončiť takéto aktivity a upustiť od nich", citovala veľvyslanca tlačová agentúra AP.
Pan Ki-mun je znepokojený
Rozhodnutie Saudskej Arábie prerušiť diplomatické vzťahy s Iránom označil v utorok generálny tajomník OSN Pan Ki-mun za hlboko znepokojujúce.
Hovorca OSN Stéphane Dujarric poznamenal, že šéf OSN to povedal v telefonickom rozhovore so saudskoarabským ministrom zahraničných vecí Ádilom Džubajrom. Rozprával sa aj so šéfom iránskej diplomacie Mohammadom Džavádom Zarífom. Pan Ki-mun vyzval oboch ministrov, aby sa "vyhli krokom, ktoré môžu zhoršiť situáciu".
Obhajovali súdnictvo
Saudská Arábia tiež obhajovala svoje súdnictvo. Vyhlásila, že 47 ľudí, ktorých popravila masovo uplynulú sobotu, absolvovalo "čestné a spravodlivé procesy bez ohľadu na ich intelektuálnu, rasovú či sektársku príslušnosť".
Saudskoarabská misia pri OSN vyjadrila "hlbokú ľútosť", že generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vyjadril pochybnosti o povahe obvinení a čestnosti procesov tých, ktorí boli popravení. Bol medzi nimi aj prominentný šiitský opozičný duchovný Nimr an-Nimr.