NEW YORK. Rozhodnutie Saudskej Arábie prerušiť diplomatické vzťahy s Iránom označil v pondelok generálny tajomník OSN Pan Ki-mun za hlboko znepokojujúce.
"Generálny tajomník zopakoval, že útok na saudskoarabské veľvyslanectvo v Teheráne je odsúdeniahodné, avšak dodal, že oznámenie Saudskej Arábie o prerušení vzťahov s Teheránom je hlboko znepokojujúce," uviedol hovorca OSN Stéphane Dujarric, ktorého citovala agentúra Reuters.
Dujarric poznamenal, že šéf OSN to povedal v telefonickom rozhovore so saudskoarabským ministrom zahraničných vecí Ádilom Džubajrom.

Rozprával sa aj so šéfom iránskej diplomacie Mohammadom Džavádom Zarífom. Pan Ki-mun vyzval oboch ministrov, aby sa "vyhli krokom, ktoré môžu zhoršiť situáciu".
Sunnitské saudskoarabské kráľovstvo prerušilo v nedeľu vzťahy so šiitským Iránom v reakcii na to, že protestujúci Iránci vtrhli v noci na nedeľu na saudskoarabské veľvyslanectvo v Teheráne, kde v hneve rozbíjali nábytok.
Vystupňovali sa tak nezhody medzi týmito súperiacimi veľmocami vyvolané najnovšie tým, že Rijád v sobotu popravil významného šiitského opozičného duchovného Nimra an-Nimra.
Kuvajt odsúdil v pondelok útoky na saudskoarabské diplomatické misie v Iráne a vyjadril podporu Rijádu, ktorý prerušil diplomatické, ako aj obchodné vzťahy s Teheránom. Oznámila to agentúra AP.
Kuvajtský kabinet vo vyhlásení uviedol, že útoky boli "flagrantným porušením Ženevských konvencií", na základe ktorých musia štáty zabezpečiť ochranu zahraničných ambasád na svojom území.
Vo vyhlásení sa však nespomína žiadna zmena vo vzťahoch medzi Kuvajtom a Iránom. Vzťahy s Iránom medzitým prerušili aj Bahrajn a Sudán, zatiaľ čo Spojené arabské emiráty (SAE) iba znížili ich diplomatickú úroveň.