MANÁMA. Bahrajn v pondelok oznámil, že prerušuje diplomatické vzťahy s Iránom. Informovali o tom bahrajnská štátna tlačová agentúra BNA a svetová agentúra Reuters. Tento krok Bahrajnu prišiel deň po tom, ako aj jeho spojenec a sused Saudská Arábia prerušil vzťahy s Teheránom.
Saudská Arábia prerušila vzťahy s regionálnym rivalom Iránom v nedeľu po tom, čo protestujúci Iránci zaútočili na saudskoarabské veľvyslanectvo v Teheráne - boli rozhnevaní tým, že sunnitská Saudská Arábia v sobotu popravila významného šiitského opozičného duchovného Nimra an-Nimra. Irán je hlavnou šiitskou veľmocou v regióne.
"Bahrajn sa rozhodol prerušiť diplomatické vzťahy s Iránskou islamskou republikou a vyzýva všetkých pracovníkov iránskej misie, aby do 48 hodín opustili (Bahrajnské) kráľovstvo," informovala agentúra BNA.

Ďalšie dve krajiny
Spojené arabské emiráty (SAE) v pondelok oznámili, že znížia úroveň diplomatických vzťahov s Iránom a odvolajú z islamskej republiky svojho veľvyslanca. Diplomatické styky s Iránom medzitým prerušil aj Sudán.
Oficiálna tlačová agentúra emirátov WAM informovala, že SAE obmedzia diplomatické styky s Iránom tak, že sa sústredia len na obchodné vzťahy medzi oboma krajinami. Emiráty tento krok odôvodnili "pokračujúcim zasahovaním Iránu do vnútorných záležitostí" arabských krajín Perzského zálivu, napísala agentúra AP.
"SAE sa rozhodli znížiť diplomatické zastúpenie s Iránskou islamskou republikou na úroveň chargé d'affaires a znížiť počet iránskych diplomatov v krajine," uviedla WAM.
Sudánske ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že Chartúm v dôsledku útoku na ambasádu Saudskej Arábie preruší diplomatické vzťahy s Iránom, informovala agentúra Reuters. Saudskoarabská štátna televízia predtým uviedla, že Sudán sa rozhodol vyhostiť iránskeho veľvyslanca.