KIRITIMATI/APIA/SYDNEY/PARÍŽ. Tichomorské ostrovné štáty Kiribati a Samoa vo štvrtok ako prvé na svete privítali príchod nového roka 2016.
Nový rok sa začal o 11.00 h SEČ na Kiritimati, najvýchodnejšom koralovom atole štátu Kiribati, ktorý sa rozprestiera v dĺžke vyše 4500 kilometrov v troch časových pásmach.
Oslavy nového roka v rovnakom čase odštartovali aj v meste Apia, metropole republiky Samoa, ktorá sa v roku 2011 vyškrtnutím jedného dňa posunula do iného časového pásma. Dostala sa tým medzi krajiny, ktoré privítali nový rok ako prvé na svete, nie ako dovtedy ako posledné.
Medzi poslednými privítajú príchod roka 2016 obyvatelia havajskej metropoly Honolulu, kde sa o 11.00 h SEČ začal ešte len 31. december.
Po pätnástich minútach po jedenástej nastala polnoc aj na Chathamových ostrovoch, ktoré patria Novému Zélandu. Hlavné oslavy sa konali v najväčšom meste Auckland, kde ohňostroj odpálili z tamojšej televíznej veže Sky Tower.
Veľkolepé Sydney
Najväčšie austrálske mesto Sydney privítalo dnes nový rok 2016 tradične veľkolepým ohňostrojom. Oslavy sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia, avšak voči mestu nebola zaregistrovaná žiadna konkrétne teroristická hrozba, uviedla agentúra DPA.
Na brehoch sydneyského prístavu sa aj tentoraz zhromaždili státisíce ľudí. Oslavy vyvrcholili veľkolepou svetelnou šou o polnoci miestneho času (14.00 h SEČ), ktorá trvala okolo 20 minút a stála v prepočte približne 4,7 milióna eur.
Niektorí návštevníci už v utorok utáborili v prístave, aby získali najlepšie miesta na sledovanie ohňostroja.
Priebeh vlaňajších osláv poznačila krvavá rukojemnícka dráma, ktorá sa odohrala v centre Sydney. Do kaviarne Lindt vnikol 15. decembra ozbrojený iránsky emigrant a zadržiaval v nej 18 rukojemníkov. Drámu ukončil po 16 hodinách zásah polície. O život prišiel páchateľ a dvaja rukojemníci.
Sydney vďaka svojej polohe neďaleko dátumovej hranice oslavuje nový rok ako jedna z prvých svetových metropol a pýši sa najväčšími novoročnými oslavami v celom regióne.
V Číne oslavovali mladí
Rok 2016 privítala Čína pokojne. Napísala to vo štvrtok agentúra DPA s tým, že 1. január je síce štátnym sviatkom aj v tejto ľudovej republike, podľa tradičného lunárneho kalendára sa však nový rok v Číne začína až koncom januára alebo začiatkom februára.
Začiatok nového čínskeho lunárneho roka tentoraz pripadne na 8. februára, keď rok kozy vystrieda rok opice. Novoročné oslavy v Číne sprevádzané sprievodmi a ohňostrojmi trvajú zvyčajne celý deň a sú príležitosťou na stretávanie sa rodín a cestovanie za vzdialenými príbuznými.
Novoročné oslavy prilákali predovšetkým mladých ľudí v čínskych veľkomestách. V metropolách Šanghaj a Peking zorganizovali mnohé kluby a bary veľkolepé silvestrovské večierky.
V španielskej dedine nečakajú
Hodiny v španielskej dedine Villar de Corneja idú rovnako ako vo zvyšku krajiny, ale jej 16 obyvatelia nie sú ochotní čakať až do polnoci, aby privítali príchod nového roka. Malá obec ležiaca 150 kilometrov západne od Madridu oslavovala vo štvrtok príchod nového roka tradične už na poludnie, uviedla tlačová agentúra DPA.
"O polnoci už tunajší ľudia dávno spia," povedala španielskej agentúre Efe starostka obce Carmen Hernándezová. Dedinčania, ktorých vekový priemer prekračuje 75 rokov, vítajú nový rok s 12-hodinovým predstihom od roku 2004.
Na poludnie sa zhromaždia na námestí a v súlade so španielskou tradíciou zjedia guľôčku hrozna za každé z 12 zvonení radničného zvonu. Potom si spoločne zaspievajú koledy, pojedia sladkosti a zapijú ich jablčným vínom.
V dedine Villar de Corneja, podobne ako v mnohých ďalších v Španielsku, ubúdajú ľudia, pretože sa sťahujú do väčších miest. V 50. rokoch 20. storočia žilo v obci 350 ľudí. Dnes tu žije nastálo iba 16 zo 42 ľudí s evidovaným trvalým pobytom.
Brusel a Paríž bez ohňostroja
Vo Francúzsku panujú zvláštne bezpečnostné opatrenia. Na bezpečnosť účastníkov novoročných osláv v celej krajine dozerá 60-tisíc policajtov a vojakov. Tradičný silvestrovský ohňostroj sa však v Paríži tento rok konať nebude.
Ohňostroj zrušila aj radnica v Bruseli, kde zadržali podozrivých z prípravy teroristických útokov.

V Londýne sledovalo ohňostroj pri rieke Temža vyše 100-tisíc ľudí, pričom nasadených bolo niekoľko tisíc dodatočných policajtov. V Berlíne sa oslavy ako zvyčajne konali pri Brandenburskej bráne a na odpočítavaní posledných okamihov starého roka sa zúčastnil približne milión ľudí.
Moskva, prvé veľkomesto Európy, ktoré privítalo rok 2016, bola svedkom ohňostroja na Červenom námestí. Úrady v španielskom Madride kvôli bezpečnostným rizikám povolili účasť na novoročných oslavách na ústrednom námestí Puerta del Sol iba 25-tisíc ľuďom.
V Sierre Leone boli oslavy spojené s víťazstvom nad smrteľným vírusom ebola, kvôli ktorému pred rokom musela zostať metropola Freetown takmer ľudoprázdna.
Na newyorskom námestí Times Square sa za mimoriadne prísnych bezpečnostných opatrení zišiel približne milión ľudí. Na pláži Copacabana v brazílskom Riu de Janeiro ľudia oslavovali nielen príchod nového roka, ale zároveň aj storočnicu samby a nadchádzajúce letné olympijské hry.