SANÁ, BRATISLAVA. Vojna v Sýrii aj nárast Islamského štátu v Iraku sa nezačali v tomto roku, trvá to už dlhšie. No až v roku 2015, keď v ich dôsledku prišiel do Európy asi milión utečencov, si ich začali všímať aj bežní Európania.
Nejde pritom len o Sýriu, utekali tiež pred Islamským štátom, Talibanom v Afganistane aj totalitným režimom v Eritrei.
Aj keď pozornosť médií aj verejnosti sa sústredila väčšinou na Islamský štát a Sýriu, vo svete stále prebieha vyše štyridsať konfliktov. A mnohé z nich môže Európa v nasledujúcich mesiacoch pocítiť vo forme novej utečeneckej vlny. Ktoré konflikty boli tento rok prehliadané?
Jemen
Podľa mnohých organizácií bude budúci rok najväčším humanitárnym problémom práve Jemen. Od začiatku marca si konflikt vyžiadal takmer šesťtisíc životov a 2,5 milióna ľudí utieklo zo svojich domovov. Desať krajín vedených Saudskou Arábiou sa snaží poraziť milície šiitských hútíovcov, ktoré sú verné bývalému prezidentovi.
Analytici tvrdia, že vojenská intervencia je aj snahou o zníženie vplyvu Iránu v oblasti, ktorý podporuje šiitskych povstalcov. Do konfliktu vstupuje al-Káida aj Islamský štát.
Cezvianočné prímerie bolo často porušované, OSN kvôli nemu ukončilo mierové vyjednávania.


Juhočínske more
Nemá obete, ako zbrane zatiaľ slúžia vodné delá, no má veľký geopolitický význam. Boj o Juhočínske more sa tento rok po niekoľkých provokáciách ešte viac vyostril a môže prerásť do vojenskej konfrontácie. Čína si nárokuje na oblasti dôležité pre nerastné suroviny, ale aj námorné trasy. Robí tak na základe historických máp a nie medzinárodného práva. O tie isté ostrovy a plochy má však záujem aj Vietnam, Filipíny, Malajzia či Taiwan.