VARŠAVA, BRATISLAVA. Keď v októbri poľské parlamentné voľby vyhrala strana Právo a spravodlivosť (PiS), politológovia hovorili o tom, že Poľsko bude konzervatívnejšie, kritickejšie k EÚ a proamerické s veľkou podporou NATO.
Poľský prezident Andrzej Duda vyzval k silnejšej prítomnosti jednotiek NATO na poľskom území a často spomína aj dlhodobo chystaný summit NATO, ktorý sa má konať v júli vo Varšave.
Kroky poľskej vlády však môžu ohroziť nielen konanie summitu, ale aj vzťahy s ich veľkými spojencami - Spojenými štátmi.

Strach o Poľsko
V pondelok, keď Duda podpísal novelu zákona o ústavnom súde, ktorá podľa opozície súd paralyzuje, americký prezident Barack Obama o summite hovoril ako o nepotvrdenom. Tvrdí to denník Gazeta Wyborcza. Podľa nemenovaného zdroja Obama takisto posúva rozhodnutie o tom, či sa stretne s Dudom.
"USA sa boja o Poľsko," píše denník. Konzervatívna vláda tak nemusí čeliť len kritike z Bruselu, ale aj zo Spojených štátov. Aj magazín Politico opisuje boj o ústavný súd ako boj, ktorý "posúva Poľsko z ukážkového príkladu postkomunistického úspechu k narastajúcemu problému pre Európsku úniu".
PiS od nástupu k moci argumentuje, že dostala dostatočný mandát na to, aby zbavila úrady a súdnictvo politického vplyvu predchádzajúcej vlády Občianskej platformy. Zmeny na ústavnom súde strane dávajú väčšiu šancu presadiť sociálne zákony, ktoré mali v programe.
Tlak od Obamu
"Novelizácia ústavy súd posilní, nie oslabí," povedal v pondelok Duda na tlačovej konferencii.
Médiá PiS kritizujú, že nepočúva protesty v poľských mestách ani kritiku Európskej únie. "Sme suverénna krajina, ktorá si bude sama rozhodovať o ústavných orgánoch," reagoval na kritiku podľa Politica minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro.
Aj denník Washington Post vyzýva amerického prezidenta Obamu, aby ovplyvnil smer, akým sa poľská vláda vydala. Vyjadrenia o tom, že júlový summit "ešte nie je hotová vec" môžu byť takýmto tlakom. Práve pro-americká orientácia súčasnej vlády má podľa denníka konzervatívnu vládu znepokojiť.