BAGDAD, BRATISLAVA. Keď Islamský štát v máji obsadil mesto Ramádí, mnohí hovorili o jeho najväčšom víťazstve. Iracká armáda sa snažila získať mesto späť niekoľko mesiacov. Počas nedele už vo veľkej časti mesta viali iracké vlajky. Je jeho oslobodenie krokom k porážke Islamského štátu a obráti sa teraz armáda k druhému najväčšiemu mestu Mosul?
1. Prečo je Ramádí kľúčové mesto?
Ramádí je hlavným mestom najväčšej irackej provincie Anbár, ktorá susedí so Sýriou, Jordánskom a Saudskou Arábiou. Mesto je takisto bránou do sto kilometrov vzdialeného Bagdadu. V rukách islamistov bolo preto dobrým východiskovým bodom pre ďalšie útoky na hlavné mesto.
Ramádí bolo takisto centrum povstaleckých kmeňov, ktoré pomáhali v boji proti al-Káide, predchodcovi Islamského štátu. Ich členovia boli po príchode islamistov prenasledovaní a vraždení.

2. Ako prebiehal postup irackej armády?
Iracké jednotky začali vojenskú operáciu už v novembri. Aj keď obsadili západný breh rieky Eufrat, dostať sa k vládnemu komplexu nebolo ľahké. Podľa hovorcu irackej armády Sabaha al-Numana im v postupe bránili snajperi aj samovražedné útoky a bomby nastražené v autách. "Vysporiadali sme sa s nimi vzdušnými útokmi," povedal Numan pre Guardian.
Pri postupe pomáhali práve útoky leteckej koalície vedenej Spojenými štátmi. Do mesta vedie len jedna cesta a tá bola posiata improvizovanými bombami. Tie teraz postupne iracká armáda zneškodňuje a snaží sa vyčistiť centrum od ďalších nástrah. Boje pokračovali ešte aj v priebehu pondelka, okolo obeda iracká armáda vyhlásila oslobodenie.
Podľa plukovníka amerických jednotiek v Bagdade Stevena Warrena je za úspechom aj zmena taktiky. Iracká armáda sa totiž vrátila k bežnej bojovej taktike a nie k tej protipovstaleckej, ktorú ich roky učili Američania.