PARÍŽ, BRATISLAVA. V noci na nedeľu bolo lietadlo spoločnosti Air France nútené núdzovo pristát v kenskej Mombase. Na toaletách objavili podozrivý objekt, ktorý pripomínal bombu. Úrady nakoniec potvrdili, že išlo len o atrapu. Pasažieri, ktorých bolo na palube 459, a štrnásť členov posádky si tak mohli vydýchnuť.
Francúzi sú v mimoriadnej pohotovosti už od útokov v Paríži, ktoré sa odohrali 13. novembra. Každý takýto incident, aj keď ide len o falošný poplach, len zvyšuje napätie v krajine, ale aj na celom svete.
Pozrite si kto, kde a ako útočil na lietadlá za posledných pätnásť rokov.
Útoky z 11. septembra 2001
Prvý prípad, keď cieľom nebolo lietadlo, ale stroj plnil úlohu letiacej strely. Hlavným cieľom teroristickej organizácie al-Káida bolo zničiť americké symboly. Devätnásť mužov unieslo tri lietadlá American Airlines a jedno lietadlo United Airlines.
S dvomi narazili do Svetového obchodného centra v New Yorku. Tretie lietadlo narazilo do budovy Pentagonu vo Virgínii. Ci eľom štvrtého lietadla mal byť Biely dom, po vzbure cestujúcich však lietadlo nakoniec havarovalo v neobývanej časti Pensylvánie.
Pri útokoch zomrelo 2749 ľudí, z toho 246 pasažierov, členov posádky a útočníkov.

Let číslo 63 - Bomba v topánke
Richard Reid nastúpil do lietadla American Airlines na letisku Charles de Gaulle v Paríži 22. decembra 2001. Namierené malo na Medzinárodné letisko v Miami. Reidov plán bol však iný. Počas letu chcel lietadlo vyhodiť do vzduchu pomocou plastickej trhaviny, ktorú mal ukrytú v topánke.
Reid však bombu nedokázal odpáliť. Pušný prach navlhol od jeho spotenej nohy a pri pokuse o zapálenie upútal pozornosť letušky. Nakoniec ho po krátkom súboji spacifikovali ostatní cestujúci.
Neskôr Reida odsúdili na doživotie bez možnosti prepustenia.
